Farklı voleybol liglerindeki takımlarda görev alan voleybol antrenörlerinin sosyo-ekonomik faktörler ve iyilik hali yönünden karşılaştırılması
Comparison of volleyball coaches in social-economic factors and well-being in the team in different volleyball league
  1. Tez No: 630677
  2. Yazar: ARDA YOLAÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERAP AY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Amaç: Bu tez çalışmasının amacı, Türkiye'de farklı kategori ve liglerde çalışan voleybol antrenörleri arasındaki sosyo – ekonomik ve iyilik hali yönünden benzerlikler ve farklılıklar incelenmiştir. Bu bağlamda Türkiye'deki voleybol antrenörlerinin farklı değişkenlere göre karşılaştırılması ve bulguların mesleki eğitimlerine rehber olması amaçlanmıştır. Ayrıca tez sonuçlarıyla bu konuda daha sonra yapılacak araştırmalar için bir kaynak oluşturulması hedeflenmiştir. Gereç ve Yöntem: Birinci aşamada, tezin kavramsal çerçevesi ortaya konup, tezin literatür taraması yapılmıştır. İkinci aşamada, veri toplama aracı olarak ölçek ve anket tekniği uygulanmıştır. Çalışmamızda antrenörlere göre geliştirilen“Kişisel Bilgi ve Görüş Formu”ve Gönülaçar (2010)'un“T.V.F. Antrenör Kurslarından Mezun Olan Voleybol Antrenörleri İle M.E. B. Voleybol Etkinlikleri İçerisinde Yer Alan Beden Eğitimi Öğretmenleri Arasındaki Bazı Sosyo-Ekonomik Ve Eğitim Düzeylerinin Karşılaştırılması ”başlıklı Yüksek Lisans tezi çalışmasında oluşturdukları Voleybol Antrenörlerinin Sosyo-Ekonomik ve Eğitim Düzeyleri anketi (Ek 1) ve Corbin ve arkadaşları (2005) tarafından hazırlanan ve Odabaş'ın 2017 yılında geçerlilik ve güvenirlilik çalışması yaptığı İyilik Hali Kendini Algılama Ölçeği (Ek 2) uygulanmıştır.Üçüncü aşamada, anket verileri SPSS programında analiz edilmiştir. Dördüncü aşamada ise analizlerin sonuçları tartışılmıştır. Bulgular ve Sonuç: Voleybol antrenörlerinin özellikle yaşa bağlı olarak duygusal ve zihinsel iyilik hallerinin değiştiği görülmüştür. 18-30 yaş aralığında yer alan antrenörlerin 41-50 ile 61 yaş ve üzerinde yer alan antrenörlere kıyasla zihinsel ve duygusal açıdan kendilerini daha kötü hissetmektedirler.
Özet (Çeviri)
Objective: As the purpose of this study, the socio-economic well being of the coaches who are working in different volleyball leagues in Turkey had been investigated and the similarities have been understood. In this context, the goal had been defined as finding the similarities and differences for guiding to vocational training. In addition, with the results of the thesis, it had been aimed to create a resource for future research on this subject. Materials and Methods: In the first stage, the conceptual framework of the thesis had been revealed and the literature review of the thesis had been made. In the second part, Personal Information and Opinion Form had been used which has been developed by Personal Information and Opinion Form (Appendix-1) in thesis named as“T.V.F. Volleyball Coaches with M.E. B. Comparison of Some Socio-Economic and Educational Levels Among Physical Education Teachers in Volleyball Activities ”and The Wellness Self-Perception Scale (Appendix 2), which was prepared by Corbin et al have been used in the questionnaire. In the third stage, survey data had been analyzed in SPSS program. In the fourth stage, the results of the analyzes have been discussed. Findings and Results: It was observed that the emotional and mental well-being of the volleyball coaches changed especially depending on the age. The trainees in the 18-30 age range feel more mentally and emotionally worse than the coaches aged 41-50 to 61 years and over.