Farklı üstyapı seramiklerinin zirkonya altyapıya makaslama bağ dayanımlarının araştırılması
Evaluation of shear bond strength of different veneering ceramics to Y-TZP framework
  1. Tez No: 298896
  2. Yazar: GÖKHAN UZEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BİRGÜL ÖZPINAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
Bu in vitro çalışmada, farklı yüzey işlemleri sonrası zirkonya altyapı üzerine uygulanan üstyapı seramiklerinin, altyapıya olan bağ dayanımını değerlendirmek amacıyla makaslama bağ dayanım test yönteminden yararlanılmıştır.190 adet sinterize zirkonya altyapıya altı farklı yüzey işlemi ve kullanılacak üstyapı seramiği ile uyumlu iki farklı astar malzemesi uygulanmıştır. 180 adet zirkonya altyapıya dört farklı tabakalama üstyapı seramiği ve 10 adet zirkonya altyapıya preslenebilen üstyapı seramiği uygulanarak bilaminar kompozit yapılar elde edilmiştir. Kompozit yapılar ısıl döngü cihazında 5000 döngü işleminin ardından kompozit yapılara makaslama bağ dayanım testi uygulanmıştır. Elde edilen veriler istatistiksel olarak analiz edilmiş, kırık yüzeyleri taramalı elektron mikroskobunda incelenmiştir.Yapılan istatistiksel analizler sonucunda zirkonya altyapı üzerine yüzey işlemi uygulanmasının üstyapı ile altyapı arasındaki makaslama bağ dayanım değerlerini bazı yüzey işlemleri için istatistiksel olarak anlamlı olarak arttırdığı bulunmuştur. Astar malzemesi uygulamasının makaslama bağ dayanımını arttırmada etkin bir yöntem olmadığı görülmüştür. Bu verilere bağlı olarak üstyapı seramikleri ile zirkonya altyapı arasındaki bağ dayanımını arttırmada yüzey işlemlerinin etkili olabileceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this in vitro study, shear bond strength test method was used to evaluate the bond strength of veneering ceramics to zirconia core with different surface preparation methods applied on the surface.Six different surface preparation methods and two different lining material compatible to veneering ceramics were applied on a hundred and ninety zirconia frameworks. Bilaminar composite structures were obtained by applying four different layering-veneering ceramics to a total of a hundred and eighty zirconia cores and the rest of 10 were applied pressable veneering ceramic. Shear bond strength test was performed followed by 5000 thermocyles. Data were statistically analyzed and crack surfaces were examined with a scanning electron microscope.Statistical analyses showed that some of the surface treatment methods used in this study were significantly increased the shear bond strength of veneering ceramics to zirconia frameworks. Applying lining materials was not found to be an effective method to increase the shear bond strength. According to these results, surface preparation methods may improve the bond strength of veneering ceramics to zirconia frameworks. ?