İgneciler (Bolu)-Dokurcun (Adapazarı) arasında Kuzey Anadolu fay zonunun neotektonik özellikleri ve depremselliği
The Neotectonics and seismicity of the North Anatolian fault zone between İğneciler and Dokurcun
- Tez No: 29891
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERGUN GÖKTEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi İ?NECİLER (BOLU)-DOKURCUN (ADAPAZARI) ARASINDA KUZEY ANADOLU FAY ZONUNUN NEOTEKTONİK ÖZELLİKLERİ VE DEPREMSELLİ?İ Ramazan DEMİRTAŞ Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Jeoloji Mühendisliği Anabil im Dalı Danışman: Doç.Dr. Ergim GÖKTEN 1993, Sayfa: 82 Jüri: Doç.Dr. Ergun GÖKTEN Prof.Dr. Ali KOÇYİ?İT Doç.Dr. Yavuz OKAN Bu çalışmada, Mudurnu Vadisi'nde Kuzey Anadolu fay zonunun içerisinde ve civarında yüzeyleyen kayaçlar iki ana grupta incelenmiştir: (1) Paleotektonik dönem kay açları, (2) Neotektonik dönem kay açları. Mudurnu Vadisi ve çevresinde değişik karakterli dört ayrı tip tektonik yapı saptanmıştır: Bunlardan İlkini Üst Kretase-Eosen arasında Batı Pontidler ile Sakarya bloğunun çarpışması sonucunda geliştiği ileri sürülen KB-GD doğrultulu kıvrım ve bindirme fayları temsil eder (Yılmaz ve diğ 1981). Bölgede gözlenen ikinci tip tektonik yapıları, Pliyosen veya Pliyosen öncesinde başlamış Kuzey Anadolu fayı oluşumu ile ilgili yapılardır. Üçüncü tip yapıları,basit kesme mekanizması sonucu gelişmiş, KAFZ'nuna ait ana doğrultulu atımlı fayları kesen ve öteleyen ikincil kesme yapılan oluşturur. Dördüncü tip tektonik yapılar ise 1957 Abant ve 1967 Mudurnu Vadisi depremlerinin meydana getirdiği yüzey kırıklarıdır. Mudurnu Vadisi ve civarında, Kuzey Anadolu fayı üzerinde 1939-1967 deprem serisinde oluşan magnitüdü 7.0 ve daha büyük depremlerin yüzey kırıklarının uzunlukları, yüzey kırıklarının sona erdikleri yerler, orta ve büyük depremlerin eplsantr yerleri ve mikrodepreralerin yoğunlaştıkları yerler gibi sismik özelliklere bağlı olarak 4 ayrı sismik segment ayırt edilmiştir İnceleme alam içerisinde, Taşkesti-Çayköy arasında Mudurnu nehrinin yatağı Kuzey Anadolu fayı tarafından 2750 m sağ yanal olarak ötelenmiştir. Buna bağlı olarak fayın atım miktarı 0.5-1 cm/yıl bulunmuştur. Bölgede hakim ana sıkışma ekseninin yönü KB-GD, ana genişleme ekseninin yönü İse KD-GB olarak çıkarılmıştır. ANAHTAR KELİMELER: Kayma hızı, tekrarlanma aralığı, sismik boşluk, segment.
Özet (Çeviri)
-ii- ABSTRACT Masters Thesis THE NEOTECTONICS AND SEIS]VnCITY OF THE NORTH ANATOLIAN FAULT ZONE BETWEEN İ?NECİLER AND DOKURCUN Ramazan DEMİRTAŞ Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Geological Engineering Supervisor: Assoc.Prof.Dr. Ergun GÖKTEN 1993, Sayfa: 82 Jury: Assoc.Prof.Dr. Ergun GÖKTEN Prof.Dr. Ali KOÇYİ6İT Assoc.Prof.Dr. Yavuz OKAN In this study, the rock units exposed in the Mudurnu Valley and its neighbourhood area were divided into two major groups: (1) rock units of paleotectonic period, (2) rock units of neotectonic period. Four different tectonical structures belonging to different mechanisms and times were observed in the region including investigated area. The first type of structures are NE-SW trending thrust faults and many small scale folding resulted from collision of Western Pontides and Sakarya block in Upper Cretaceous through Eocene times. Second type of structures are strike-slip faults related to the North Anatolian fault formed during Pliocene or before Pliocene time. Third type of structures are secondary shear structure developed by simple shear mechanism. They cut and displaced strike-slip faults belonging to the North Anatolian fault. Fourth tectonic structures are surface ruptures occured in the Abant earthquake of 1957 and the Mudurnu Valley earthquake of 1967 respectively. In this study the North Anatolian fault system within the Mudurnu Valley and its neigbourhood were divided into four main segments based on the characteristic features of seismicity such as length of ground ruptures formed Jby great earthquakes, distribution of historical and instrumental earthquake epicenters, points of terminations of surface faulting and characteristic features of fault lines. Mudurnu river was offset 2750 m right laterally by NÂF between Taşkesti and Çayköy village. As a result of this slip rate was inferred 0.5-1 cm/year. The directions of main compressive and tensional stresses were inferred NW-SE and NE-SW respectively. KEYWORDS: Slip rate, recurrence interval, seismic gap, segment.