Eymir ve Mogan göllerinin beslenme havzasının batı kesiminin hidrojeoloji incelemesi
Hydrogeological investigation of the western part of reharge area of Eymir and Mogan lakes
- Tez No: 35013
- Danışmanlar: PROF. DR. BAKİ CANİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi EMİR VE MOGAN GÖLLERİNİN BESLENME HAVZASININ BATI KESİMİNİN HİDROJEOLOJİ İNCELEMESİ Zafer ARI GUN ANKARA ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ JEOLOJİ MÜHENDİSLİ?İ ANABİLİM DALI Danışman sProf. Dr.Baki CANİK 1994, 95 Sayfa Jöri : Prof. Dr. Baki CANİK Prof. Dr. Erman ŞAMİLGİL Prof. Dr. Şevki FİLİZ inceleme alam Ankara'nın 20 km güneyinde olup, Emir ve Mogan göllerinin beslenme havzasının batı kesiminde 200 km genişliktedir. Gölbaşı ilçesi alanın en büyük yerleşme merkezidir. Ankara meteoroloji istasyonu verilerine göre ; 1992 yılında toplam yağış 329, OO mm, yıllık sıcaklık ortalaması ise 10,3 C dir. inceleme alanının 1/2S OOO ölçekli jeoloji ve hidrojeoloji haritası yapılmıştır. Burada, taban Alt Paleozoyik yaşlı mikaşist, serizitşist, fiili t ve met avol kanitlerden oluşmuştur. Bunların üstüne metamorf izması üste doğru azalan metakumtaşı ve metakiltaşı ardalanması gelir. Üstte Karbonifer ve permi yen yaşlı kireçtaşı blokları vardır. Bunun üstüneii marn, kumtaşı, killi kireçtaşı ve kireçtaşı ndan oluşan Jura yaslı Lalelik formasyonu gelir. Üst dokanagı ; gölsel kireçtaşı, kiltaşı, marn, kumtaşı ve çakıltası içeren Özdere formasyonu tarafından uyumsuz olarak örtülür. Bu birimleri uyumsuz olarak örten, çakıltası, kumtası ve kil tasından oluşan Pliyosen yaslı Gölbaşı formasyonu gelir. Alüvyona ait birimler göllerin çevresi ile akarsu kenarlarında depolanmışlardır. Pliyosen sonuna doğru bir vadi içinde büyük bir göl oluşmuştur. Daha sonra derelerin getirdiği sellenme ürünü malzeme ile vadi ikiye ayrılarak Emir ve Mogan gölleri meydana gel mi sti r. Pliyosenden alınan numunelerin toplam porozitelerinin % 28 - 39 arasında ; geçirimlilik -3 -3 değerlerinin ise 2,32.10 - 5,74. İO m/s arasında değiştiği belirlenmiştir. Emir ve Mogan gölleri, çevredeki yerleşim yerlerinde kanalizasyon sisteminin olmaması, sanayi sitesi, mezarlık, hastane, çöplük, tarım vb nedenlerinden dolayı giderek kirlenmektedir. İnceleme alanındaki Kar boni fer ve Per mi yen yaslı kireçtaşı arında karstlasma görülmektedir. Gelişen bu karstlaçma sonucu lapya, kasık, tava, kepçe vb yapılar gelişmiştir. Anahtar Kelimeler t Su kimyası, porozite, permeabilite, pompa deneyi, karstlasma, transmisivite
Özet (Çeviri)
İÜ ABSTRACT Masters Thesis HYDROGEOLOGICAL INVESTIGATION OF THE WESTERN PART OF RECHARGE AREA OF EMIR AND MOGAN LAKES Zafer ARI GÜN ANKARA UNIVERSITY GRADUATE SCHOOL OF NATURAL AND APPLIED SCIENCES GEOLOGICAL ENGINEERING DEPARTMENT Supervisor s Prof. Dr. Baki CANÎK 1994, 95 page Jury : Prof. Dr. Baki CANIK Prof. Dr. Erman SAMÎLGÎL Prof. Dr. Sevki FlLlZ The study area is located 20 km south of Ankara. It is about an area of 200 km and fails to an area west of the recharge area of Emir and Mogan lakes. The town of Gölbaşı is the major residential area in the study area. The meteorological data from Ankara station indicate that the average annual precipitation in the year of 1992 is 329 mm and the annual average temperature is 10,3 °C for the same year. Geological and hydrogeological maps of the study area ( scales : 1/25000 ) were constructed. The bottom of the stratigraphic column is composed of rocks such as mica-schist, serisit-schist, phyllite and metamorphosed volcanic rocks of Lower Paleozoic age. These are overlain by the alternation of metasandstones and metaclaystonesiv with the decreasing degree of metamarphism upward. The limestone blocks of Carboniferous and Permian age overlie these rocks. Lalelik formation composed of marl, sandstone, clayey limestone and limestone of Jurassic age makes up the next unit in the series. This unit is overlain with an unconformity by the özdere formation composed of lacustrine limestone, shale, marln, sandstone and conglomerate. Gölbaşı formation consisting of conglomerate, sandstone and shale of Pliocene age has an unconformity relation with the formation underneath. The alluvial units are deposited around the lakes and rivers. A large lake was formed in the valley at the final phase of Pliocene period. Following this, the lake was divided into two lakes C i.e. Lakes Emir and Mogan D by the sediment carried into the lake by the surface run off. Through the samples collected from Pliocene units, total porosities were found to range from 0.28 to 0.39 and the hydraulic conductivities ranges between a. 3x1 0-3 and 5. 7x1 0-9 m/sec. Emir and Mogan lakes have been contaminated by the waste of local industry, graveyard, medical wastes, solid waste disposal and agricultural activities. Also, the sewage of the resi dental area, surrounding the lakes drain into the lakes due to the absence of the sewage collection system. Karst structure, are observed in the limestones of Carbonifer and Permian age. The common karstic structures observed in these limestones are lapies, spoon, pan, scoop and alike. Koy Wei-dot Water chemistry, porosity, hydraulic conductivity, pump test, karst, transmissivity