Total tiroidektomi sonrasında gelişebilecek hipokalseminin erken tanısında parathormon ölçümü
Total tiroidektomi sonrasında gelişebilecek hipokalseminin erken tanısında parathormon ölçümü
- Tez No: 298952
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. SADULLAH GİRGİN
 - Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
 - Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
 - Yıl: 2011
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Dicle Üniversitesi
 - Enstitü: Tıp Fakültesi
 - Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 54
Özet
Giriş ve Amaç: Total tiroidektomi uygulanan hastalarda erkenpostoperatif dönemde ölçülecek etkili bir parametre hastaların en geç 24 saatsonunda güvenli bir şekilde eve çıkarılabilmelerini sağlayacaktır. Totaltiroidektomi sonrasında gelişebilecek semptomatik hipokalseminin preoperatifve postoperatif 12.saate uygulanacak intakt parathormon (iPTH) ölçümü ileerken dönemde belirlenebilmesi amaçlandı.Yöntem: Benign nedenle ve tiroid karsinomu nedeniyle bilateral totaltiroidektomi uygulanan 50 hastanın demografik bulguları, preoperatif vepostoperatif intakt parathormon ve kalsiyum değerleri ve semptomatikhipokalsemi açısından prospektif olarak incelendi.Bulgular: Çalışmada 50 olgunun 13 (%26) ünde semptomatikhipokalsemi gelişti. Semptomatik hipokalsemisi olan 13 (%26) hastaya daintravenöz kalsiyum tedavisi verilerek, oral kalsiyum ile idame tedaviyebaşlandı. Sadece 2 (%4) hastamıza dirençli hipokalsemi nedeniyle 1,5 mcgKalsitriol başlandı. Postoperatif dönemde vokal kord ödemine bağlı fonasyonkısıtlılığı nedeniyle 1 (%2) hastaya steroid başlandı. Benign nedenle opereedilen 45 (%90) hasta ve tiroid kanseri nedeniyle opere edilen 5 (%10)hastada postoperatif PTH ve kalsiyum değerleri benzerdi (p>0.05).Postoperatif parathormon değerleri ile postoperatif 1. , 2. ve 3. gün ölçülenkalsiyum değerleri arasında pozitif korelasyon mevcuttu. Benzer şekildesemptomatik hipokalsemisi olan hastalarda postoperatif magnezyum değeridaha düşüktü (p=0,004).
Özet (Çeviri)
The early diagnosis of hipocalsemia with parathormonedetermination after total thyroidectomyIntroduction and aim: The effective measure parameter inpostoperative period of patients that treated with total thyroidectomy allowssafely discharge of patients in 24 hours.Materials and Methods: 50 patients who have treated with totalthyroidectomy for benign thyroid disease or thyroid carcinoma were rewivedfor demographyc features, preoperative and postoperative İntact PTH andcalcium levels prospectively.Results: Off 50 patients, 13 (%26) had symptomatic hypocalcemiathat treated with calcium intravenously and treatment continued with calciumorally. Because of permanent hypocalcemia in 2 of 13 patients 1,5 mcgCalsitriol was added the treatment of hypocalcemia. In one patient, steroidteraphy tarted for restriction of fonation due to odema of vocal cord. Therewas no statatistically diference in postoperative level of PTH and calciumbetween benign thyroid disease and thyroid cancer patients. There waspositive correlation between postoperative PTH and Ca level that measuredfirst there day. Similarly magnesium level was low in symptomatichypocalcemic patients. The number of female patients were statisticallysignificant higher than males.Conclusion: Eveluation of iPTH is effective for early diagnosis ofsymptomatic hypocalcemia following total tyroidectomy. The routine use ofthis method allows discharge of the patients safely and early treatment ofpatients that probably will devolop hypocalcemia.Key words; Total thyroidectomy, hypocalcemia, parathormone