Total tiroidektomi veya total lobektomi sonrasında hastaların ses kalitesinde meydana gelen değişikliklerin nedenlerinin saptanması
Identification of the causes of the changes in vouce quality of patients after total thyroidectomy or lobectomy
  1. Tez No: 165476
  2. Yazar: LÜTFİ SOYLU
  3. Danışmanlar: PROF.DR. SAVAŞ KOÇAK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
6. ÖZET 6.1 Özet Tiroidektomi sonrası ses değişiklikleri az rastlanılmayan bir morbiditedir. Bu çalışmada tiroidektomi sonrası ses kalitesinde meydana gelebilecek değişikliklerin nedenlerini ve bunların anatomik ve teknik faktörlerle ilişkilerlini belirlenmiş ve ses değişikliği tarif eden hastaların ses kaliteleri sübjektif ve objektif tanı yöntemleriyle değerlendirilmiştir. Nisan 2002-Temmuz 2004 tarihleri arasında Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalında total tiroidektomi veya total lobektomi endikasyonu konulan 48 hasta, preoperatif, postoperatif 48. saat ve postoperatif 3. ayda akustik ses analizi, VLS muayenesi yapıldı ve ses değişikliklerinin olup olmadığı bir semptom skalası ile. prospektif olarak kaydedildi. Ses değişikliği tarif eden hastalar ile ses değişikliği tarif etmeyen hastaların ameliyat öncesi ve sonrası VLS muayeneleri, akustik parametreleri, uygulanan cerrahi teknikleri ve anatomik özellikleri karşılaştırıldı. Ameliyat öncesi ve sonrası yapılan VLS muayenelerinde hastaların hiçbirinde sinir hasarı tespit edilmedi. Postoperatif erken dönemde yapılan akustik ses analizlerinde preoperatif döneme göre hastaların ses parametlerinde istatistiki anlamlı değişiklikler oldu. Postoperatif geç dönemde ise ses parametlerinde düzelmeler olduğu görüldü. Preoperatif dönem ile postoperatif geç dönem arasında istatistiki anlamlı bir değişiklik saptanmadı. Daha sonra hastalar yapılan ameliyata, patolojik tanıya, piramidal lob varlığına göre grublara ayrılarak akustik ses parametreleri karşılaştırıldı, istatistiki anlamlı bir fark gözlenmedi. Postoperatif erken dönemde toplam 18 hasta (%37,5) sesinde değişiklik tarif etti. Postoperatif geç dönemdeyse ses değişikliği tarifleyen hasta sayısı 7 (%14,6) idi. Postoperatif erken ve geç dönemde ses 58değişikliği bildiren hastaların akustik ses analizlerinde ses değişikliği tariflerneyen hastalara göre istatistik! anlamlı bir farklılık görülmedi. Postoperatif erken ve geç dönemde ses değişikliği bildiren hastalar ile ses değişikliği bildirmeyen hastalar piramidal lob bulunması, ameliyatta dren kullanılması, yapılan ameliyat türüne ve cinsiyete göre karşılaştırıldı, Postoperatif erken dönemde total tiroidektomi yapılan hastalarda sübjektif ses şikayetlerinin daha fazla olduğu görüldü. Diğer parametrelerde anlamlı bir farklılık görülmedi. Postoperatif geç dönemde ise bu parametreler her iki grup içinde anlamlı bir fark olarak görülmedi, Sonuç olarak tiroidektomi sonrası ses değişikliği tarifleyen hastaların yapılan muayenelerinde sesinde değişiklik tarif etmeyen hastalardan farklı bulgular tespit edilmemiştir.
Özet (Çeviri)
6.2. SUMMARY Voice changes after thyroidectomy is a form of morbidity not unfrequently encountered. In this study the causes of post-thyroidectomy voice changes and their relationship with anatomic and technical factors were determined. Also, the voice quality of patients who complain of voice changes was subjectively and objectively evaluated. Between April 2002 and July 2004, 48 patients for whom total thyroidectomy or total lobectomy was being planned at the General Surgery department of Ankara University Medical Faculty were included in the study. The acoustic analysis, videolaryngostroboscopy (VLS) examination of these patients were obtained before, 48 houirs after and 3 months after the operation and the presence of voice changes was recorded prospectively based on a symptom scale. The pre and post-operative VLS examination results, acoustic parameters, operation technique employed and anatomic characteristics of patients who complain of voice changes were compared to those of patients without similar complaints. Pre and post-operative VLS examination showed that non of the patients suffered nerve damage. Acoustic analysis performed in the early post-operative period showed a statistically significant change in the voice parameters of all patients when compared to pre-operative results. In the late post-operative period, an improvement in the voice parameters was observed. A statistically significant difference between early and late post operative results was not observed. The patients were then grouped according to the operation technique, pathologic findings, and the presence of a pyramidal lobe. No statistically significant difference in acoustic parameters was observed among these groups either. 60In the early and late post-operative period, 18 (37.5%) and 7 (14.6%) patients complained of voice changes respectively. Compared to patients with no complaints of voice changes, no significant difference was observed in the acoustic voice analyses of the patients who complained of voice changes in the early and late post-operative period. Patients who complained of voice changes in the early and late post operative periods and those who did not were compared according to their gender, the presence of a pyramidal lobe, surgical technique and insertion of a drain at surgery. In the early post-operative period, more subjective voice complaints were received from patients who underwent a total thyroidectomy. No significant difference was observed in the other parameters. In the late post-operative period, no significant difference in these parameters was observed between the two groups. In summary, findings at examination of patients complaining of post- thyroidectomy voice changes were not different from those without such complaints. 61