Talusun osteokondral lezyonlarında biyomekaniğin incelenmesi
Investigation of biomechanics in osteochondral lesions of the talus
  1. Tez No: 849298
  2. Yazar: AHMET EFE YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET KARAKAŞLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Ortopedi ve Travmatoloji, Physical Medicine and Rehabilitation, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomekanik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyomekanik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bütün vücut yükünün ayağa iletildiği anahtar kemik olan talus, ayak bileği ekleminde oldukça önemli bir rol oynamaktadır. Osteokondral lezyonların (kıkırdak hasarı) en sık görüldüğü yer, talusun merkez/orta medial bölgesidir. Bu bölgede oluşan lezyon sonucunda talus yüzeyinin yük taşıma alanı ve ayak bileğinin biyomekaniği değişmektedir. Bu çalışma; kıkırdak hasarı sonrasında talusta meydana gelen biyomekanik değişikliklerin ortaya konulması amacıyla gerçekleştirilmiştir. Dokuz Eylül Üniversitesi Biyomekanik Anabilim Dalı Laboratuvarı'nda bilgisayarlı tomografi görüntülerinden yararlanılarak oluşturulan üç boyutlu modellerin, 3D yazıcı yardımıyla basılarak hazırlanan ayak bileği modeli üzerinde, talusun merkez medial bölgesinde oluşturulan 10 mm çapında kıkırdak hasarının, eklem yüzeyine etkisi araştırılmıştır. Tüm testler aksiyel kompresyon test cihazı ile gerçekleştirilmiştir. 350 N aksiyel kompresyon kuvveti altında talusun, lateral tiltinin eklem yüzeyinin merkez medial/lateral bölgelerindeki kuvvet dağılımına etkisi gözlemlenmiştir. Defektli ve defektsiz olmak üzere iki grup olacak şekilde, farklı lateral eğim açılarında talusun medial ve lateral bölgelerindeki kuvvet dağılımı incelenmiştir. Talusun lateral tilti ile medial eklem yüzeyine gelen kuvvetler arasında zıt yönlü bir ilişki bulunmuştur. Bu veriler doğrultusunda, talusunda osteokondral defekt bulunan hastalara, ayak tabanına farklı açılarda plantar destek tabanlıkları uygulaması ile defektli bölgedeki yük dağılımını değiştirerek; lezyonun büyümesinin, bağ hasarı bulunan olgularda da lezyon oluşmasının önüne geçilebileceği öngörülmektedir.
Özet (Çeviri)
The talus, which is the key bone through which the entire body load is transmitted to the foot, plays a very important role in the ankle joint. The area where osteochondral lesions (cartilage damage) are most commonly seen is the central/middle medial region of the talus. As a result of the lesion occurring in this region, the load-bearing area of the talus surface and the biomechanics of the ankle change. This study; aimed to investigate the biomechanical changes that occur in the talus after cartilage damage. The effect of 10 mm diameter cartilage damage created in the central medial region of the talus on the joint surface was investigated on the ankle model prepared by printing three-dimensional models using computerized tomography images in Dokuz Eylül University Biomechanics Department Laboratory, with the help of a 3D printer. All tests were performed with a universal axial compression tester. Under 350 N axial compression force, the effect of lateral tilt of the talus on the force distribution in the central medial/lateral regions of the joint surface was observed. The force distribution in the medial and lateral regions of the talus at different inclination angles was examined in two groups: defective and non-defective. An opposite relationship was found between the lateral tilt of the talus and the forces acting on the medial joint surface. In line with these data, it is predicted that the growth of the lesion and the formation of a lesion in cases with ligament damage can be prevented by changing the load distribution in the defective area by applying plantar support insoles at different angles to the sole of the foot in patients with osteochondral defects in the talus.