Aşırı aktif mesaneli hastaların tedavisinde, tek başına ve antikolinerjik ajanla kombine edilerek kullanılan Perkütan posterior tibial sinir uyarımının (PTSS) rolü
The role of Percutaneous posterıor tıbıal nerve stımulatıon (PTNS) eıther alone or combıned wıth an antıcholınergıc agent ın the treatment of patıents wıth overactıve bladder
  1. Tez No: 299011
  2. Yazar: SADIK KIZILYEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. A. RAHMİ ONUR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Üroloji, Urology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu çalışmada; konzervatif yaklaşımlar ile tedavide yeterli yanıt alınamayan Aşırı aktif mesaneli (AAM) hastalarda, Perkütan Tibial Sinir Stimülasyonunun (PTSS) tek başına ya da antikolinerjik ilaç uygulamaları ile kombine edilerek kullanımının, tedavideki etkinliğinin incelenmesi amaçlandı.Ocak 2010 ile Nisan 2011 tarihleri arasında, Fırat Üniversitesi Hastanesi Üroloji polikliniğine alt üriner sistem semptomları (AÜSS) nedeniyle başvuran ve klinik değerlendirmeleri sonucunda AAM tanısı konulan, gönüllü toplam 30 hasta çalışmaya dahil edildi. Tedavi, en az 6 aydır AAM semptomları bulunan ve (sıkışma, sıkışma inkontinansı, nokturi, sık idrar çıkma) daha önce almış olduğu tedavilere dirençli ve/veya yan etki nedeni ile tedavisi tamamlanamayan hastalara uygulandı. Hastalar randomize olarak 3 eşit gruba (n=10) ayrıldı. G 1: PTSS uygulanan grup, G 2: Antikolinerjik kullanan hastalar ve G 3: PTSS ve antikolinerjik tedavisi uygulanan hastalar.
Özet (Çeviri)
In the present study, it was aimed to evaluate the efficacy of Percutaneous Tibial Nerve Stimulation (PTNS) either alone or combined with an anticholinergic in the treatment of patients with overactive bladder (OAB) in whom conservative treatments failed previously.Between January 2010 and April 2011, a total of 30 volunteered patients presented with lower urinary system symptoms and diagnosed as OAB after clinical investigations were included into the study. The treatment was administered to the patients having symptoms of OAB (urgency, urge incontinence, nocturia, frequent urination) for at least 6 months and to the patients who failed to respond to previous therapies and/or discontinued because of side effects. Patients were randomly divided into 3 groups (n=10). Group I: PTNS group, Group II: patients receiving anticholinergic, Group III: Patients receiving both PTNS and anticholinergic.