Çocuk cerrahisi kliniğine yatırılan travmalı hastaların değerlendirilmesi ve yeni bir 'travma skoru' nun geliştirilmesi
The evaluatıon of trauma patıents who admıted to a pedıatrıc surgery clınıc and the development of a new trauma score
  1. Tez No: 299013
  2. Yazar: YUNUS ÇOLAKOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET KAZEZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Cerrahisi, Pediatric Surgery
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Erişkin travma skorları çocuklar için güvenilir değildir. Pediatrik Travma Skoru (PTS)'nun güvenilirliği de sorgulanmaktadır. Bu çalışmada yeni bir pediatrik travma skorunun geliştirilmesi amaçlanmıştır. Fırat Üniversitesi Hastanesi Çocuk Cerrahisi Kliniği'ne travma nedeni ile yatırılan hastalar incelendi.Ocak 2002- Haziran 2009 tarihleri arasında geriye dönük, Temmuz 2009-Aralık 2010 tarihleri arasında ileriye dönük olarak, 410 travmalı hastanın bilgileri değerlendirildi. Olgular eksitus olanlar (Grup 1) ve yaşayanlar (Grup 2) olarak ayrıldı. Değerlendirme için `Travma Değerlendirme Formu' geliştirildi. Bu forma hastanın kimlik bilgileri, demografik verileri, travma ile ilgili detaylar, muayene-laboratuvar verileri ve sonuçları yazıldı. Hastaların PTS puanından Kısaltılmış Yaralanma Dereceleri (AIS) puanı çıkarılarak Revize PTS (R-PTS) oluşturuldu (R-PTS= PTS-AIS). Veriler SPSS 17.0 for Windows® programı ile analiz edildi. Analizlerde Independet Saples t, Ki-kare ve Mann Whitney U testleri kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Adult trauma scores are not reliable in children. Also the reliability of Pediatric Trauma Score (PTS) is questioned. In this study, the development of a new pediatric trauma score was aimed. Children who admitted to Firat University Hospital, Clinic of Pediatric Surgery for trauma were investigated.Data were collected from 410 children with trauma, retrospectively between June 2009 and January 2000, and prospectively betweeen July 2009 and December 2010. Cases were classified as ?exitus? (Group I) and ?alive?(Group II). ?Trauma Evaluation Form? was developed for evaluation. Patients? identity information, demographic data, details about trauma, and data of examination and laboratory results were written in this form. Revised PTS (R-PTS) was created with points of Abbreviated Injury Scale (AIS) extracted from patients? PTS points (R-PTS: PTS-AIS). Data were analysed using SPSS 17.0 for Windows®. Independent Samples t, Ki-square and Mann-Whitney U test were used in analyses.