Development of novel sorbents for the determination of mercury in waters by cold vapor atomic absorption spectrometry
Sulardaki cıvanın soğuk buhar atomik absorpsiyon spektrometri ile tayini için yeni sorbentlerin geliştirilmesi
  1. Tez No: 299144
  2. Yazar: ARZU ERDEM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET EMİN EROĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 164
Özet
Cıva tüm canlılar için en toksik ağır metal iyonlarından biridir. Bu çalışmada, sulardaki cıvanın soğuk buhar atomik absorpsiyon spektrometri ile tayini öncesi sorpsiyonunda kullanılmak üzere seçici fonksiyonel gruplar içeren yeni katı destek materyali geliştirilmiştir. Amino, merkapto gibi çeşitli fonksiyonel gruplar içeren kimyasallar silika üzerine immobilize edilerek hazırlanmıştır. Cıva türlerinin sulfur gruplarına selektif davranmasından dolayı hazırlanan adsorban maddeler arasından (3-merkaptopropil) trimetoksi silan (3-MPTMS) ile modifiye edilmiş silika sorpsiyon amaçlı kullanılmıştır. Sorpsiyon deneyleri gerekli parametreleri optimize etmek için yapılmıştır. Bütün çalışmalar sırasında pH 7.0, reaksiyon sıcaklığı 25 oC, sorbent miktarı 10.0 mg ve 30 dakika çalkalama süresi kullanılmıştır. Cıva türlerini geri almak için çeşitli mineral asitler, organik asitler, yükseltgen maddeler ve sülfür ya da azot içeren ligandlar denenmiştir ve inorganik cıva (Hg2+) 2.0 M TGA ile %92 oranında geri alınmıştır. Metodun validasyonu, çeşitli sulara (saf su, şişelenmiş içme suyu, musluk suyu ve deniz suyu) eklenen cıva turlerinin tutunma sonuçları ile gösterilmiştir. Metot, bütün su tipleri için iyi çalışmaktadır (>95%). Aynı zamanda sıfır değerlikli demir ve sıfır değerlikli bakır gibi geçirgen reaktif bariyerler de cıvanın uzaklaştırılmasında sorbent olarak uygulanmıştır. 3-MPTMS-silikaya benzer optimizasyon parametreleri elde edilmiştir. Metot validasyonu da bu iki sorbent içinde yapılmıştır ve deniz suyu ağır bir matriks olmasına rağmen yüksek tutunma yüzdeleri elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Mercury is one of the most toxic heavy metal ions to all living organisms. A novel solid support with selective functional groups was developed for mercury sorption from waters prior to its determination by cold vapor atomic absorption spectrometry. The support was prepared by immobilization of several functional groups (amino, mercapto, etc.) on silica. Among the sorbents developed, 3-MPTMS-silica has been shown to be an efficient material for the sorption of mercury species due to its selectivity. Sorption experiments were performed to optimize the necessary parameters and conclusively, sorption pH of 7.0, reaction temperature of 25 oC, sorbent amount of 10.0 mg and shaking time of 30 min were applied throughout the study. Various mineral acids, organic acids, oxidizing agents and sulfur- or nitrogen-containing ligands were tried for the elution of mercury species and 2.0 M TGA was found to offer the maximum desorption. The validity of the method was checked via spike sorption experiments with four different types of water; namely, ultra pure, bottled drinking, tap and sea water. The method worked efficiently (>95%) for all types of water. Permeable reactive barriers, such as zero-valent iron and zero-valent copper were also applied for the removal of mercury species. Similar optimization parameters with 3-MPTMS-silica were also obtained for both sorbents. The method validation was also performed and although sea water is a heavy matrix, high uptake results were achieved for both sorbents.