Interface properties of modified indium tin oxide based organic light emitting diodes with functional aromatic molecules
Fonksiyonel aromatik moleküller ile modifiye olmuş indiyum kalay oksit tabanlı ışık yayan organik diyotların arayüzey özellikleri
- Tez No: 299163
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SALİH OKUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu tez, OLED cihaz performansını artırmak için karboksilik asit bazlı kendiliğinden organize tek katman tabakaları ile ITO yüzeyinin modifikasyonu ve karekterizasyonu üzerine odaklanmıştır. Bu çalışmada, ITO, OLED'ler de anot malzemesi olarak kullanılmıştır. ITO elektrodunu modifiye etmek için, çift karboksilik asit bağlı MePIFA and DPIFA aromatik küçük moleküller kendiliğinden organize tek katman olarak kullanılmıştır. MePIFA and DPIFA SAM molekülleriyle modifiye edilmiş ITO ların ve modifiye edilmemiş ITO nun yüzey karekterizasyonu atomik kuvvet mikroskobu ve taramalı tünellemeli mikroskobu ile gerçekleşmiştir. Yüzey karekterizasyonuna ek olarak, MePIFA and DPIFA ile modifiye edilmiş ITO ların ve modifiye edilmemiş ITO nun I-V ölçümleri taramalı tünellemeli ve direnç dağılım mikroskobu ile alınmıştır. Ayrıca, MePIFA ve DPIFA SAM molekülleri ile ITO nun yüzey modifikasyonun gerçekleştiğini anlamak için, Kelvin Probe kuvvet mikroskobu uygulanmıştır. Tezin son aşamasında, iki farklı OLED cihaz konfigürasyonu ısıl buharlaştırma sisteminde ITO yüzeyindeki SAM modifikasyonun cihazların elektriksel karekterizasyonu üzerindeki etkisini araştırmak için yapılmıştır. OLED ışık şiddeti ve açma gerilimi modifiye edilmemiş ITO lu OLED cihazlara göre iyileşme olduğu gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis focused on modification and characterization of ITO substrates with carboxylic acid based self-assembled monolayers to improve OLED device performance. In this study, ITO was used as anode material in OLEDs. In order to modify ITO electrodes, MePIFA and DPIFA aromatic small molecules with double bound carboxylic acid have been used as self-assembly monolayer (SAM). Characterizations of modified ITO and unmodified ITO surfaces were performed via atomic force microscopy and scanning tunneling microscopy. In addition to surface characterization, I-V measurements of the modified and unmodified ITO were taken via spreading resistance microscopy and scanning tunneling microscopy. Moreover, in order to measure change in the surface potential after the modification of ITO surface with MePIFA and DPIFA SAM molecules, Kelvin Probe Force Microscopy was performed. Finally two different configurations of OLEDs devices were fabricated using thermal evaporator system in order to explore the effect of SAM modified ITO on electrical characterization of OLED devices. It was shown that OLED intensity, and turn on voltage were improved compared to OLED devices with unmodified ITO.