Kastamonu merkezdeki okul binalarında havadaki radon aktivitesinin ölçülmesi
Measurement of radon activity in air in school buildings in Kastamonu center
  1. Tez No: 299259
  2. Yazar: GÜLSEREN ARAS
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEZAİ YALÇIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu çalışmada Kastamonu ili merkezindeki ilk ve ortaöğretim binalarının içindeki radon aktivitesi, Genitron Instruments tarafından üretilen AlphaGUARD PQ 2000PRO radon detektörü ile ölçülmüştür. Seçilen okullar kentin değişik yerlerindeki, eski ve yeni oluşlarına, kentin içindeki konumlarına göre belirlenmiştir. Yapılan ölçümlerde elde edilen ortalama radon aktivitesi Vali Aydın Arslan İlköğretim Okulunda 15,95 ± 6,68 Bq\m3, Kız Meslek Lisesinde 23,46 ± 8,76 Bq\m3, Gazi Paşa İlköğretim Okulunda 58,98 ± 19,77 Bq\m3, Endüstri Meslek Lisesinde 33,78 ± 11,86 Bq\m3, Ali Fuat Darende İlköğretim Okulunda 11,87 ± 5,53 Bq\m3, Mehmet Akif Ersoy İlköğretim Okulunda 36,94 ± 12,85 Bq\m3, İsfendiyarbey İlköğretim Okulunda 18,03 ± 7,24 Bq\m3 olarak ölçülmüştür.Uluslararası Atom Enerji Ajansı Temel Güvenlik Standartları (IAEA-BSS) çerçevesinde, evlerde radon için tavsiye edilen düzeyler 200-600 Bq/m3 olarak belirlenmiştir. Türkiye'de Atom Enerjisi Kurumu (TAEK) Radyasyon Güvenliği Yönetmeliği'ne göre evler için izin verilen limit değer 400 Bq/m3, işyerleri için 1000 Bq/m3 tür (TAEK 2009). Ölçüm yapılan okullarda elde edilen ortalama radon aktivitesi, Uluslararası ve Türkiye standartlarına göre izin verilen değerlerin altındadır.
Özet (Çeviri)
In this study, the radon activity in the primary and secondary school buildings in Kastamonu centre were measured with AlphaGUARD PQ 2000PRO radon detector produced by Genitron Instruments. The selected schools were identified according to them being old and new and there places around the city. The radon activities were measured 15,95 ± 6,68 Bq\m3 in Vali Aydın Arslan Primary School, 23,46 ± 8,76 Bq\m3 in Girls? Vocational High School (Kız Meslek Lisesinde), 58,98 ± 19,77 Bq\m3 in Gazi Paşa Primary School, 33,78 ± 11,86 Bq\m3 in Industrial Vocational High School (Endüstri Meslek Lisesinde), 11,87 ± 5,53 Bq\m3 in Ali Fuat Darende Primary School, 36,94 ± 12,85 Bq\m3 in Mehmet Akif Ersoy Primary School, 18,03 ± 7,24 Bq\m3 in Isfendiyarbey Primary School.In the frame of International Nuclear Energy Agency basic Security Standards (IAEA-BSS) the advised radon levels for houses is 200-600 Bq/m3. According to the Turkish Nuclear Energy Institution?s (TAEK) Radiation Security Regulation the limit value permitted for houses is 400 Bq/m3, 1000 Bq/m3 for workplaces (TAEK 2009). The average radon activities measured in schools were under the value of the permitted International and Turkish standards.