Sinop İç Liman'da (Karadeniz) batırılmış uzun halat sisteminde yetiştirilen midyelerdeki (Mytilus galloprovincialis L., 1819) iz element seviyeleri
Trace elements in cultured mussels (Mytilus galloprovincialis L., 1819) at the submerged longline system in The Sinop Inner Harbour (Black Sea)
  1. Tez No: 299303
  2. Yazar: SANİYE TÜRK ÇULHA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMİHAN KARAYÜCEL, PROF. DR. LEVENT BAT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sinop Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Yetiştiriciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 210
Özet
Araştırma Mart 2009 ? Mart 2010 tarihleri arasında Sinop İli İç Liman mevkiinde, açık denizde batırılmış uzun halat sisteminde yetiştirilen midyeler üzerinde yürütülmüştür. Mevsimler arasındaki metal değişimlerinin izlenmesi amacıyla aylık, deniz suyu, sediment ve midye örnekleri alınmıştır. Alınan örneklerdeki Cd, Cu, Pb ve Zn iz element konsantrasyonları belirlenmiştir. İz element ölçümleri ICP-AES cihazında gerçekleştirilmiştir. Ayrıca, deniz suyu örneklerinde fizikokimyasal kalite parametrelerinden sıcaklık, askıda katı madde (AKM), partikül organik madde (POM), partikül inorganik madde (PİM), pH, oksijen ve tuzluluk değerleri de aylık olarak ölçülmüştür. Bununla birlikte her ay alınan sediment örneklerinden (%) yanabilen organik madde (YOM) ve midyelerdeki et verimi oranı tespit edilmiştir. Elde edilen verilere göre, ortalama sıcaklık, tuzluluk, çözünmüş oksijen, pH, AKM, POM, PİM ve YOM sırasıyla; 14.48±1.71°C, ? 17.56±0.07, 7.00±0.62 mg/L, 8.59, 11.99±0.48 mg/L, 4.81±0.39 mg/L, 7.18±0.29 mg/L ve % 8.60 bulunmuştur. Midyelerdeki ortalama et verimi % 23.36 olarak belirlenmiştir. Alınan örneklerdeki iz element ortalama değerleri sırasıyla, AKM'de; Cd: 0.052, Cu: 0.737g, Pb: 0.638, Zn: 119.997 mg/kg, sedimentde; Cd: 5.949, Cu: 19.454, Pb: 7.881, Zn: 41.876 mg/kg, midyede ise; Cd: 1.182, Cu: 4.774, Pb: 1.081, Zn: 84.730 mg/kg olarak tespit edilmiştir. Dataların istatistiksel analiz sonuçlarına göre mevsimsel olarak metaller arasında farklılıkların olduğu kaydedilmiştir. Bu son çalışmadan elde edilen sonuçlar, ulusal ve uluslar arası limit değerlerle karşılaştırılarak tartışılmıştır. Sonuç olarak, Sinop İç Liman bölgesinde düşünülen ticari midye yetiştiriciliği çalışmalarında, bu değerlerin de göz önünde bulundurulması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
The study was achieved between March 2009 and March 2010 at the Sinop Inner Harbor on cultured mussels at the offshore submerged longline system. The samples of mussels, sediment and sea water were monthly sampled for the purpose of monitoring differences of metal contents. Cd, Cu, Pb ve Zn in samples were found. The trace elements (Cd, Cu, Pb, Zn) in samples were measured with ICP-AES device. In addition, monthly temperature, total particulate matter (TPM), particulate organic matter (POM), particulate inorganic matter (PIM), pH, dissolved oxygen and salinity in physico-chemical quality parameters of sea water were measured. However, burnable organic matter (BOM) in sediment samples and meat yield (%) of mussel samples were monthly determined. According to the obtained data, temperature, salinity, dissolved oxygen, pH, TPM, POM, PIM and BOM were found as 14.48±1.71°C, 17.56±0.07?, 7.00±0.62 mg/L, 8.59±0.05 11.99±0.48, 4.81±0.39, 7.18±0.29 and 8.60% respectively. Mean meat yield in mussels were 23.36%. The determined data showed that mean trace elements in TPM were found as Cd: 0.052 mg/kg, Cu: 0.737 mg/kg, Pb: 0.638 mg/kg, Zn: 119.997 mg/kg; in sediment samples were found as Cd: 5.949 mg/kg, Cu: 19. 454 mg/kg, Pb: 7.881 mg/kg, Zn: 41.876 mg/kg; in mussels samples were found as Cd: 1.182 mg/kg, Cu: 4.774 mg/kg, Pb: 1.081 mg/kg, Zn: 84.730. The statistical analyses of data showed that there were differences between seasonal metals value. The obtained data of this study were discussed in comparison with national and international limit values. Consequently, these results should be taken into consideration when thinking commercial mussel farming in Sinop Inner Harbour.