Erken Demir Çağı'ndan Yunan Kolonizasyon Çağı sonuna kadar Doğu Karadeniz Bölgesi'nde ticaret
Trade in the Eastern Black Sea region from the Early Iron Age to the end of the Greek Colonization Age
- Tez No: 717195
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SALİH KAYMAKÇI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 164
Özet
Doğu Karadeniz, çağlar boyunca çeşitli halklara ev sahipliği yapmış bir bölgedir. Jeopolitik konumu itibariyle kimi zaman iç bölgelerde kalan dağları çeşitli halkların sığınağı, kimi zaman da deniz kıyıları ile tüccarlara kucak açan bir liman olmuştur. Kalkolitik çağdan itibaren yerleşim yeri haline gelen Karadeniz, tarihi çağlarda varlık gösteren Azzi-Hayaşa Krallığı, Kaşkalar ve Hititler gibi halklar ile siyasal, kültürel ve ekonomik etkileşim içinde olmuştur. M.Ö. 750-550 yıllarına gelindiğinde Anadolu'da büyük kolonizasyon faaliyetlerinin baş göstermesiyle Karadeniz'in yeraltı ve yer üstü zenginlikleri kolonizasyonlar tarafından keşfedilerek belirli bölgelerde koloniler kurulmaya başlamıştır. Kolonizasyon faaliyetleri ile adeta ticaret merkezi haline gelen Karadeniz zamanla toplumlar arası ticarette etkin rol oynamaya başlamıştır. Kolonistlerin Doğu Karadeniz'de yer alan Sinope (Sinop), Trapezous (Trabzon), Kerasos/Pharnakia (Giresun) gibi bölgelerde koloni-kent kurmasıyla ticari ilişkiler zamanla kuvvetlenerek bölgenin siyasal, kültürel ve ekonomik açıdan gelişim göstermesini sağlamıştır.
Özet (Çeviri)
The Eastern Black Sea is a region that has been home to various peoples for centuries. Due to its geopolitical position, it has been both a refuge for various peoples in the mountains, and a harbour that welcomes merchants. The Black Sea, which has had human settlements since the Chalcolithic era, has been in political, cultural and economic relations with peoples such as the Azzi-Hayasa Kingdom, the Kaskians and the Hittites. By the years 750-550 BCE, with the beginning of major colonization activities in Anatolia, the mines and natural riches of the Black Sea were discovered by colonists and colonies began to be established in certain regions. The Black Sea, which has become a commercial center with colonization activities, has started to play an active role in international trade over time. With the colonists establishing colony-cities in regions such as Sinope (Sinop), Trapezous (Trabzon), Kerasos / Pharnakia (Giresun) located in the Eastern Black Sea, commercial relations have strengthened over time, allowing the region to develop politically, culturally and economically.