An X-Window based TCP/IP network monitoring suite (XVINET)
X-Window tabanlı TCP/IP bilgisayar ağı izleme ortamı (XVINET)
- Tez No: 29935
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SİNAN NEFTÇİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 1993
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
öz X-WINDOW TABANLI TCP/IP BİLGİSAYAR A?I İZLEME ORTAM (XVINET) ÇA?ILTAY, Kürşat Yüksek Lisans Tezi, Bilgisayar Mühendisliği Anabilim Dalı Tez Yönetidsi: Doç.Dr. Sinan NEFTÇİ Ocak, 1993, 113 sayfa. Günümüzün bilgisayarlar dünyasında, bilgisayar ağlarına ve bu ağlatın yönetimine pek çok yaklaşımlar vardır. Fakat bilgisayar ağlan yönetim ürünlerinin pek çoğu şirketlere has ve özel çözümler olup aynı zamanda çok pahalıdırlar. Bu çalışmada bazı bilgisayar ağı yönetimi konularında test amaçlı olarak kullanılabilecek bir uygulama yapmak amaçlanmıştır. Dolayısıyla ortaya çıkan ürünün gelecekte yapılacak daha detaylı çalışmalar için herkese açık bir yazılım olması düşünülmüştür. UNIX işletim sistemi ve X-Windows grafiksel kullanıcı ara yüzü ortaya çıkan ürünün her bilgisayar ortamına kolayca taşınabilmesini sağlamaktadır. Bu ortamların ve SNMP nin (Simple Network Management Protocol) bir arada kullanılması tezin amaçlarından biridir. Anahtar Sözcükler : Bilgisayar Ağlan Yönetim sistemi; TCP/IP, SNMP, X-Windows, Açık Sistemler. Bilim Dalı Sayısal Kodu: 619.03.03 iv
Özet (Çeviri)
ABSTRACT AN X-WINDOW BASED TCP/IP NETWORK MONITORING SUITE (XVINET) ÇA?ILTAY, Kürşat M.S. in Computer Engineering Supervisor: Assoc.Prof.Dr. Sinan NEFTÇİ January, 1993, 113 pages. In today's world of computers, there are many approaches to computer networks and management of them. But most of the Network Management products are vendor specific (proprietary) and very expensive. In this work I tried to make an implementation that would be used as a test environment for some network management concepts, so that it would be a public domain utility for advance future work Unix operating system and the X-Windows graphical user interface makes the implementation portable for all environments. Another aim of this thesis is to make a combination of those environments and SNMP (Simple Network Management Protocol) Network Management concept. Keywords : Network Management System, TCP/IP, SNMP, X-Windows Open Systems. Science Code: 619.03.03 111