Medicago sativa L. ve Vicia sativa L. bitkileri kullanılarak topraktan bor gideriminin araştırılması
Research on boron removal from soil using Medicago sativa L. and Vicia sativa L. plants
  1. Tez No: 299379
  2. Yazar: BESİME KARAÖMERLİOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEP ZAİMOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu çalışmada, Medicago Sativa (Yonca) ve Vicia Sativa (Fiğ) bitkileri kullanılarak farklı konsantrasyonlarda Na2B4O7.10H2O (sodyum tetra borat) çözeltisi ile kirletilen topraklarda bitkilerin duyarlılıkları araştırılmıştır. Na2B4O7.10H2O (sodyum tetra borat) toprağa 0, 2, 10, 20, 30, 40 ve 50 ppm düzeylerinde uygulanmıştır. Deneme sonunda bitkilerin kök, gövde ve yapraklarındaki bor konsantrasyonları belirlenmiştir. Bitkilerin bünyelerine aldıkları B konsantrasyonlarından yararlanılarak Medicago Sativa ve Vicia Sativa bitkilerinin bora karşı duyarlılıkları belirlenmeye çalışılmıştır. Çalışma sonucunda Medicago sativa bitkisinin uygulanan 50 ppm bor konsantrasyonunda yaşamını devam ettirdiği, Vicia sativa bitkisinde ise 30, 40 ve 50 ppm lik bor konsantrasyonunda toksik etki yarattığı gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, Medicago sativa (alfa alfa) and Vicia sativa (common vetch) plants sesitivity was investigated at polluted soils with different concentration of Na2B4O7.10H2O (sodium tetra borate). Na2B4O7.10H2O (sodium tetra borate) was applied to the soil as 0, 2, 10, 20, 30, 40 and 50 ppm levels. At the end of the experiment in the plants of roots, stem and leaves B concentrations are determined. B concentration, which is taken into the structure of plants, is being utility the sensitive of Medicago sativa (alfa alfa) and Vicia sativa plants to the B to be determined was worked. At the results of experiment Medicago sativa plant contuniue to live in 50 ppm B concentration which was applied, Vicia sativa plant, 30, 40, 50 ppm B concentrations which the effect of toxic to the plant had been observation.