Doğu Akdeniz bölgesinde yetişen Rosmarinus officinalis L. ve Myrtus communis L. yapraklarının toprak karbon mineralizasyonuna etkileri
Effects of leaves of Rosmarinus officinalis L. and Myrtus communis L. from Eastern Mediterranean on soil carbon mineralization
  1. Tez No: 299407
  2. Yazar: AYŞE ORHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CENGİZ DARICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Botanik, Botany
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 42
Özet
Çukurova Üniversitesi Kampüsü'nde (Doğu Akdeniz Bölgesi) yetişen Rosmarinus officinalis L. (Biberiye, Labiatae) ve Myrtus communis subsp. communis L. (Mersin yemişi, Myrtaceae) bitkilerinin toprakları ile toprak karbonuna eşdeğer (1/1) ve ½ oranında karbon içeren yaprakları toprağa karıştırılıp toprak karbon mineralizasyonları belirlenmiştir.Yaprak ilaveleri her iki bitki topraklarında mikrobiyal faaliyeti arttırmış, bu artış 1/2 oranlı yaprak ilavelerinde 1/1 oranına göre daha fazla olmuştur. R. officinalis ve M. communis'in yetiştiği topraklarda tanık ile yaprak karıştırılmış topraklarının karbon mineralizasyonu arasındaki farklar istatistiksel olarak anlamsız bulunmuştur. Sadece R.
Özet (Çeviri)
Soil organic matter mineralization were determined after mixing the soils of Rosmarinus officinalis L. (Labiatae) and Myrtus communis subsp. communis L. (Myrtaceae), growing in Çukurova University, Adana-Turkey, to the leaves of these plants having equal in (1:1) and half (1:2) amounts of soil carbon.Addition of leaves increased soil microbial activity in both plants, being more effective in 1:2 additions compared to 1:1. No statistical significant difference was in carbon mineralization found among the control soils of R. officinalis and M. communis leave mixed soils except the control soil of R.