Doğu Akdeniz bölgesinde yetişen Laurus nobilis L. (Defne, Lauraceae) yaprak ekstraktlarının insan lenfositlerinde genotoksik etkisi ve toprakta organik madde mineralizasyonu
The genotoxic effects of Laurus nobilis L. leaf extract on human lymphocytes and its soil organic matter mineralization on Eastern Mediterranean
  1. Tez No: 299441
  2. Yazar: BURAK KOÇAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CENGİZ DARICI, PROF. DR. EYYÜP RENCÜZOĞULLARI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu çalışmada Akdeniz iklimi etkisindeki Çukurova Üniversitesi Kampüsünde yetişen üç farklı Laurus nobilis L. (Defne) bitkisinin toprakları, yaprakları ve yapraklarının etken maddesi olan 1.8-Cineol ve yaprak ekstraktları kullanılmıştır. Bunun için toprak karbonuna ve yarısına eşdeğer karbon içeren yaprak ve 1.8-Cineol topraklara karıştırılarak karbon mineralizasyonu respirasyon yöntemiyle belirlenmiştir. S9mix yokluğunda yaprak ekstraktı insan periferal lenfositlerinde genotoksik etkileri kardeş kromatid değişimi (KKD) testiyle araştırılmıştır. Bu amaçla yaprak ekstraktının 3,0, 6,0 ve 12,0 µL/mL'lik dozları 24 ve 48 saatlik muamele sürelerinde denenmiştir.Tüm toprak örneklerinde karbon mineralizasyonu 30 günlük inkübasyon boyunca yükselmiş, özellikle toprak karbonu kadar yaprak ve 1.8-Cineol eklenen topraklarda tanığa oranla hızla artmıştır. Karbon mineralizasyon oranı tanıkta % 2,22; toprak karbonuna eşdeğer ve yarısı kadar karbon içeren yaprak karıştırılmış toprakta % 2,16 ve % 2,94; aynı şekildeki 1.8-Cineol karıştırılan toprakta ise % 3,23 ve % 3,84 bulunmuştur.S9mix yokluğunda, Laurus nobilis yaprak ekstraktı tüm dozlarda ve muamele sürelerinde KKD sayısını arttırmamıştır
Özet (Çeviri)
In this study, soils of three different Laurus nobilis L. (Bay leaves), growing in Cukurova University Campus under the influence of Mediterranean climate were investigated by using its leaves and 1.8-Cineole, main constituent of leaves, and leaf extracts. Therefore, carbon mineralization was studied by adding the same and half amounts of carbon containing leaves and 1.8-Cineole, using respiration method. The genotoxic effects of leaf extract was tested in the absence of S9mix using sister chromatid exchange (SCE) test system. For this purpose, the lymphocytes were treated with 3.0, 6.0 and 12.0 µl/ml concentrations of Sf leaf extract for 24h and 48h treatment periodsIn all soil samples, carbon mineralization increased during the 30 days of incubation period, especially in soils added with the same and half amounts of carbon containing leaves and1.8-Cineole compared with the control soil. Carbon mineralization rate was 2.22 % in control soil; 2.16% and 2.94% added same and half amounts of carbon containing leaf added soils and were 3.23% and 3.84% in soils added with the same amounts of carbon containing and 1.8-Cineole added soils respectively.Laurus nobilis leaf extract alone didn?t increase SCE frequency at all concentrations and treatment periods in the absence of S9mix.