Pülverizatör temizliğinde kullanılan biyolojik sistem (biobed)'de farklı organik materyallerin pestisit emilimi ve azalımı üzerindeki etkisinin belirlenmesi
Determination of the effect of different organic material on adsorption and degradation of pesticides in biological system (biobed)
- Tez No: 299464
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ MUSA BOZDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu çalışmada, ülkemizde tarımsal atık olduğu için kolay bulunabilen çırçırlanmış çiğit kabuğu biobed sisteminde turba materyaline alternatif olarak kullanılmış ve pestisit emilimi ve azalımı üzerine etkinlik değerleri incelenmiştir. Denemelerde A (%50 çırçırlanmış çiğit kabuğu+ %50 toprak), B (%25 çırçırlanmış çiğit kabuğu+%25 toprak+%50 saman) ve C (%25 turba+%25 toprak+%50 saman) biyo karışımları kullanılmıştır. Denemelerde fenthion e.m.(etkili madde)'sine sahip pestisit kullanılmıştır. Pestisit analizlerinde katı faz ekstraksiyon yönteminden yararlanılmış ve azot-fosfor dedektörlü gaz kromatografisi (GC-NPD) kullanılmıştır. Pestisit emilimi incelendiğinde; C biyo karışımda en fazla (4931.7475 ppb) ve A biyo karışımda en az (3394.4658 ppb) pestisit kalıntısı bulunmuştur. Her üç biyo karışımdaki pestisit emilimi üzerine istatistiksel analiz yapıldığında aralarında bir fark bulunamamıştır. Pestisit azalım süreci incelendiğinde; A biyo karışımdaki azalım, B ve C biyo karışımlardaki azalıma göre yaklaşık iki kat daha uzun sürede gerçekleştiği saptanmıştır. İstatistiksel analiz sonucunda, denemenin yapıldığı gün ile diğer günler arasında bir fark bulunmuştur. Ancak, aynı günde biyo karışımlar arasında istatistiksel bir fark bulunamamıştır.Sonuç olarak; çırçırlanmış çiğit kabuğuyla yapılan denemelerde elde edilen pestisit kalıntı değerleri ile turbayla yapılan denemelerdeki değerler arasında istatistiksel bir fark bulunamamıştır. Bu nedenle, biobed sisteminde pahalı ve zor bulunan turba yerine ülkemizde tarımsal atık olan çırçırlanmış çiğit kabuğunun kullanılması gerektiği sonucuna varılmıştır. Ayrıca, biobed sisteminde pestisit azalımındaki kararlılığın saman kullanımıyla gerçekleştiği ve bu nedenle biobed sisteminde samanın kullanılması gerektiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this research, ginned cotton seed which is agricultural waste and easily available in Turkey was used in biobed instead of peat which is expensive. The aim of this study was to determine of efficiency of ginned cotton seed on adsorption and degradation of pesticide in biobed. In trials, A (50% ginned cotton seed+50% farm-soil), B (25% ginned cotton seed+25% farm-soil+50% straw), and C (25% peat+25%farm-soil+50% straw) biomixes were used. Pesticide, fenthion a.i. (active ingredient), was analyzed by gas chromatograph equipped with nitrogen-phosphorus detector (GC-NPD). Solid phase extraction method was used in analysis. The highest pesticide residue was determined in C biomix, 4931.7475 ppb, and the lowest pesticide residue was observed in A biomix, 3394.4658 ppb. In statistical analysis, there is no significantly difference between biomixes. Degradation rate in biomix A was higher approximately two times than B and C biomix. In trial day, pesticide residues were statistical difference from other days. Yet, in same day, there is no statistical difference between biomixes.Consequently, in this study, there is no statistical difference between pesticides residues in biomixes. It was concluded that ginned cotton seed can be used instead of peat in biobed which is used on reducing of pesticide contaminated waters during filling, mixing, and cleaning of sprayers, in Turkey. Moreover, straw should be used in biobed on degradation of pesticide.