Türkiye'de işsizlik süresini etkileyen faktörlerin yaşam çözümlemesi ile incelenmesi
Analysis of factors influencing time of unemployment using survival analysis in Turkey
- Tez No: 299535
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DURDU KARASOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İstatistik, Statistics
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Yaşam çözümlemesinde en çok kullanılan model Cox tarafından önerilen Cox regresyon modelidir. Model kolay anlaşılabilir, herhangi bir dağılıma bağlı olmayan ve uygulanması kolay bir regresyon modelidir. Modelin temel varsayımı, yaşam süresi üzerinde etkili olduğu düşünülen değişkenlere ait tehlike oranının zaman boyunca sabit olmasıdır. Orantılılık varsayımı birçok yöntemle denetlenebilir. Orantılılık varsayımının bozulduğu durumlarda değişen tehlike oranını belirlemek ve zaman içinde tahmin edicinin değişimini gösterebilmek için zamana bağlı değişkenler kullanılır. Bu çalışmada Cox regresyon modeli kullanılarak Türkiye'de işsizlik süresi ve bu süreyi etkileyen faktörlerin incelenmesi amaçlanmıştır.İkinci bölümünde işsizlik ile ilgili temel kavramlar, işsizliğin sosyal etkileri ve Türkiye İş Kurumunun bu alanda yapmış olduğu çalışmalar açıklanmıştır.Çalışmanın üçüncü bölümünde, yaşam çözümlemesi ile ilgili temel kavramlar açıklanmış ve yaşam çözümlemesini diğer istatistiksel yöntemlerden ayıran önemli özelliklerden birisi olan durdurulmuş gözlemler ve durdurma tipleri hakkında bilgi verilmiştir. Cox regresyon modelinin varsayımı olan orantılılık varsayımının denetlenmesi ve bu amaçla kullanılan yöntemlere değinilmiştir.Uygulama bölümünde, önemli bir sorun olan işsizlik süresini etkileyen faktörlerin incelenmesi konusunda Türkiye İş Kurumu'na ait gerçek veriler kullanılarak bir uygulama yapılmış ve elde edilen sonuçlar tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The most widely used model is the Cox regression model proposed by Cox in survival analysis. The model is a regression model that is easy to understand, easy to implement and is not connected with any distribution. The basic assumption of the model is the variables thought to be effective on survival time maintain the life hazard rate as constant over time. Assumption of proportionality can be controlled by using several methods. In the case of breaking down for the assumption of proportionality, changing hazard rate and the relationship between covariates and the survival time are determined by using Cox regression model with time dependent covariates. In this study, the aim is to analyze the unemployment duration in Turkey and factors affecting this duration by using Cox regression model.In the second section, the basic concepts related to unemployment, social effects of unemployment and studies in this area by Turkey Employment Agency are described.In the third section, the basic concepts of survival analysis are explained and censored observations with their types, which differ the survival analysis from other statistical methods, are mentioned. The diagnostic checking of the proportionality assumption of Cox regression model and methods used for this purpose are reviewed.In the last section, an application is made by using the actual data of Turkey Employment Agency to determine the factors affecting the period of unemployment and the results are discussed.