Yapay zekâ destekli işbirlikli öğrenmenin programlama eğitimine etkileri
The effects of artificial intelligence-supported collaborative learning on programming education
  1. Tez No: 996824
  2. Yazar: ERHAN KUTLUCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN SADİ SEFEROĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma, bireysel ve işbirlikli öğrenme ortamlarında yapay zekâ araçlarının kullanımının, 9. sınıf öğrencilerinin programlama öz yeterliği, soyutlama becerisi ve programlama performansı üzerindeki karşılaştırmalı etkilerini incelemeyi amaçlamaktadır. Çalışma, 2024-2025 eğitim-öğretim yılında bir lisede yürütülmüştür. Araştırmanın metodolojik özüne uygun olarak, nicel ve nitel verilerin birlikte kullanıldığı karma araştırma yöntemlerinden yakınsak paralel desen kullanılmıştır. Nicel boyutta yürütülen deneysel uygulama kapsamında, deney grubu öğrencileri yapay zekâ destekli eşli programlama temelli işbirlikli öğrenme sürecine dahil edilmiş, kontrol grubu öğrencileri ise yapay zekâ araçlarına erişerek bireysel öğrenme temelli etkinliklerle desteklenmiştir. Her iki grupta da konular öğretmen rehberliğinde sistematik şekilde işlenmiştir. Nicel verilere göre yapılan karşılaştırmalarda, deney grubu öğrencilerinin süreç sonunda programlama öz yeterliklerinde ve soyutlama becerilerinde kontrol grubuna kıyasla istatistiksel olarak anlamlı farklılık elde ettiği saptanmıştır. Programlama performansında ise her iki grupta da gelişim gözlenmekle birlikte, gruplar arası farkın anlamlılık sınırında kaldığı belirlenmiştir. Nitel bulgular ise, deney grubunun yapay zekâ araçlarını kullanım deneyimlerinin başlangıçtaki basit yardım arama düzeyinden, süreç sonunda stratejik ve yönlendirici 'öğretmen rolü atama' düzeyine doğru evrildiğini göstermektedir. Çalışma bulguları, yapay zekâ araçlarının yalnızca bilişsel çıktıları değil, aynı zamanda işbirlikli öğrenme dinamiklerini (grup uyumu) ve öğrencilerin teknoloji okuryazarlığını da dönüştürdüğünü ortaya koymaktadır. Bu sonuçlar, yapay zekâ araçlarının pedagojik açıdan yapılandırılmış sosyal öğrenme ortamlarında, duyuşsal ve bilişsel kazanımları destekleyen güçlü bir potansiyel taşıdığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the comparative effects of using artificial intelligence tools in individual and collaborative learning environments on the programming self-efficacy, abstraction skills, and programming performance of 9th-grade students. The study was conducted at a science high school during the 2024-2025 academic year. In line with the methodological essence of the research, a convergent parallel design was used from mixed research methods that employ both quantitative and qualitative data. During the experimental process, students in the experimental group were involved in an AI-supported pair programming based collaborative learning process, while students in the control group experienced the same duration of activities supported by access to AI tools through individual study. In both groups, subject matters related to the programming language were systematically taught under teacher guidance. Quantitative comparative analysis revealed that the experimental group students achieved a statistically significant superiority over the control group in programming self-efficacy and abstraction skills at the end of the process. Although development was observed in both groups regarding programming performance, the difference between the groups was determined to be at the threshold of significance. Furthermore, qualitative findings indicate that the experimental group's experience with AI tool use evolved from an initial level of simple help-seeking towards a strategic and directive 'teacher role assignment' level at the end of the process, demonstrating prompt engineering development. The study's findings reveal that AI tools transform not only cognitive outcomes but also collaborative learning dynamics (group cohesion) and students' technology literacy. These results suggest that pedagogically structured use of generative AI tools holds a strong potential for supporting both affective and cognitive gains within social learning environments.