Biyoeşdeğerlik çalışmalarında aykırı değerlerin incelenmesi
Examination of outliers in bioequivalence studies
- Tez No: 299537
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DURDU KARASOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoistatistik, İstatistik, Biostatistics, Statistics
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Biyoeşdeğerlik çalışmalarında aykırı değerlerin yer alması, çalışma sonuçları üzerinde önemli farklılıklara yol açan bir problemdir. Aykırı değerlerin varlığı formülasyonlar gerçekte eşdeğer iken eşdeğer değildir; ya da gerçekte eşdeğer değil iken eşdeğerdir sonucuna götürebilir. Bu çalışmada, biyoeşdeğerlik çalışmaları ve aykırı değerler hakkında genel bilgi verilerek, biyoeşdeğerlik çalışmalarında kullanılan aykırı değer inceleme yöntemleri incelenmiş ve bu yöntemlerin belli koşullar altındaki farklılıkları ele alınmıştır.Çalışmanın ikinci bölümünde biyoyararlanım ve biyoeşdeğerlik hakkında genel bilgiler verilerek biyoeşdeğerlik çözümlemesinde kullanılan istatistiksel yöntemlerden bahsedilmiştir. Aykırı değerler hakkında genel bilgi verilmiştir.Üçüncü bölümde, aykırı değerleri belirlemede kullanılan Lund'un yöntemi, olabilirlik uzaklıkları, tahmin uzaklıkları, Hotelling T2 ve ortalama-kayma testleri ile Liu ve Weng'in artıklar yöntemleri üzerinde durulmuştur. Liao'nun deneklerden alınan ilaç konsantrasyonlardaki bağımlılık yapısını dikkate almak amacıyla mevcut yöntemlere getirdiği yeni yaklaşımdan bahsedilmiştir.Uygulama bölümde ise gerçek bir biyoeşdeğerlik çözümlemesine ait veri kümesi kullanılarak çalışmada incelenen yöntemlerin uygulaması yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Existing of outliers in bioequivalence studies , is a problem which causes important differences on results of the study. Presence of outliers may lead to the conclusion that formulations are not bioequivalent in fact they are, or bioequivalent in fact they are not. In this study by giving general information about bioquivalence studies and outliers, outlier examining methods are analyzed and handled their differences in some conditions.In second part, by giving general information about bioavailability and bioequivalence, statistical methods in bioequivalence studies are mentioned. General information is given about outliers.In third part, which are used in examining outliers, Lund?s method, likelihood distance, estimates distance, Hotelling T2, mean-shift test and Liu and Weng?s residual tests are accentuated. Liao?s new approach, which modify the classic methods by taking into consideration of the correlation structure of concentrations in subjects, is mentioned.In application part, the methods presented in study are applied on a data set of a real bioequivalence study.