Biyoeşdeğerlik çalışmalarında birey içi değişkenliğin belirlenmesine yönelik bir uygulama
An application for the determination of the intra subject variability in bioequivalence studies
- Tez No: 326364
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET N. ORMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoistatistik, Biostatistics
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoistatistik ve Tıbbi Bilişim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyoistatistik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu tez çalışmasında, biyoeşdeğerlik çalışmalarında iki ürün arasındaki birey içi değişkenliğin belirlenmesine yönelik testler incelenmiştir. Farklı varsayımlar altında önerilen bu testlerin performanslarının I. tip hata bakımından değerlendirilmesi amaçlanmıştır.Bu amaçlara uygun olarak testler ilk önce teorik olarak incelenmiştir. Daha sonra simülasyon çalışması ile testlerin performansları I. tip hata bakımından değerlendirilmiştir. Son olarak gerçek biyoeşdeğerlik veri seti üzerinde testlerin tümü uygulanmıştır.PMD, PMDP ve SSKP; n=18 alındığında birer durum dışında başarılı bulunurken n=24 alındığında ise tüm durumlarda başarılı olmuşlardır. PMD ve PMDP; n=36 olarak alındığında ise tüm durumlarda başarılı olmuşlardır. SSK, n=18 alındığında tüm simülasyon çalışmaları sonucunda başarısız bulunurken n=24 alındığında yapılan simülasyon çalışmalarının bir kısmında başarılı bulunmuştur. n=36 alındığında ise sadece %90 güven düzeyinde başarısızdır.Gerçek veri seti uygulamasında C(max) ve AUC(0-last) için %90 güven düzeyinde tüm testler de iki ürün arasındaki birey içi değişkenliğin eşit olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the tests for determination of intra subject variability between two products in bioequivalence studies were examined. Evaluation of these tests which suggested under different assumptions was intended in terms of type I error.Firstly, the tests were examined theoretically in accordance with these purposes. Then, the performances of tests were evaluated in respect to Type I error with simulation study. Finally, all tests were applied to the original bioequivalence data set.When n was 18; PMD, PMDP and SSKP were succeed except for each one case. However, when n was 24; PMD, PMDP and SSKP were succeed in all cases. PMD and PMDP were succeed in all cases when n was 36. When n was 18, SSK was not succeed in all the simulation studies. When n was 24, the test was succeed in a part of the simulation study. When n was 36, the test was not succeed in only 90% confidence level.It was concluded that intra subject variablity between two products for both C(max) and AUC(0-last) was equal for all tests in 90% confidence level in the real data set.