Doğrusal olmayan karma etki modellerinin biyoeşdeğerlik çalışmalarında kullanımı
The use of nonlinear mixed effects models in bioequivalence studies
  1. Tez No: 326249
  2. Yazar: SELÇUK KORKMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET N. ORMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoistatistik, Biostatistics
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoistatistik ve Tıbbi Bilişim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu çalışmanın amacı, doğrusal olmayan karma etki (nonlinear mixed effects, NLME) modellerinin biyoeşdeğerlik çalışmalarında kullanımını incelemektir. Çalışma için bir simülasyon ve Ege Üniversitesi İlaç Geliştirme ve Farmakokinetik Araştırma Merkezi'nden alınan bir gerçek veri seti olmak üzere iki adet uygulama gerçekleştirilmiştir. Analizler sonucunda, doğrusal olmayan karma etki modelleri (nonlinear mixed effects models, NLME) ve kompartmantal olmayan analiz (noncompartmental analysis, NCA) yöntemi ile elde edilen sonuçlar karşılaştırılmıştır. NLME modellerinin analizleri için SAEM algoritması kullanılırken, NCA yöntemi için doğrusal yamuk yöntemi kullanılmıştır. İki yöntemin etkinliklerini karşılaştırmak amacıyla yanlılık ve hata kareler ortalamaları hesaplanmıştır. NLME modelleri ile elde edilen tahminlerin, NCA yöntemi ile elde edilen tahminlere göre daha az yanlılığa ve daha küçük hata kareler ortalaması değerlerine sahip oldukları belirlenmiştir. Gerçek veri seti için, NLME modellerinin NCA yöntemine göre daha küçük bir kişi-içi hata miktarına, daha dar bir güven aralığına ve daha küçük bir p-değerine sahip olduğu görülmüştür. Elde edilen sonuçlar ışığında, biyoeşdeğerlik çalışmalarında, NLME modellerinin NCA yöntemine göre daha etkin bir yöntem olduğu görülmekte ve bu nedenle biyoeşdeğerlik çalışmalarının analizinde etkili ve alternatif bir çözüm yolu olarak önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to invastigate the use of nonlinear mixed effects (NLME) models in biequivalence studies. Two applications were provided for the study, first one was a simulation study and the another one is a real data analysis which was get from Ege University Drug Development and Pharmacokinetics Research Center. Also, NLME (nonlinear mixed effects models) results were compared to NCA (noncompartmental analysis) which is proposed by literature. The SAEM algorithm was used to analyze NLME models, whereas linear trapezoidal rule was used to analyze for NCA method. In order to compare the efficacy of two methods, bias and mean square error were computed. According to simulation study, NLME method had lower bias and smaller mean square error than NCA method. According to real data analysis, NLME method has smaller within subject error, narrower confidence interval and smaller p-value than NCA. In the light of results at this study, NLME method was more effective than NCA method. Thus, NLME method was suggested as an efficient and alternative analysis tool for bioequivalence studies.