Gezinim ortamlarının farklı uzamsal yerleştirme bellek kapasitesine sahip öğrencilerin geri getirme performanslarına etkisi
The effect of navigation environments on recall performances of students with varying object location memory spans
- Tez No: 299540
- Danışmanlar: PROF. DR. ARİF ALTUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu çalışmada, farklı gezinim ortamlarının (statik-dinamik) farklı uzamsal yerleştirme bellek kapasitesine sahip öğrencilerin (düşük-yüksek) geri getirme performanslarına etkisi incelenmiştir.Çalışma grubunu oluşturan 80 öğrenci, Yıldız Teknik Üniversitesi Eğitim Fakültesi birinci, ikinci ve üçüncü sınıf öğrencilerinden seçilmiştir. Öğrencilerin uzamsal yerleştirme bellek kapasitelerinin DNMTS (delayed-non-match-to-sample) testi ile belirlenmesinin ardından, öğrenciler yüksek ve düşük şeklinde ikiye ayrılmıştır. Gezinim ortamı olarak üç boyutlu dinamik ortam ve statik ortamlar kullanılmıştır. Uzamsal bellek kapasitesi düşük ve yüksek öğrencilerin yarısına dinamik gezinim ortamı uygulanırken, diğer yarısına statik gezinim ortamı uygulanmıştır. Daha sonra, bütün öğrencilerin uzamsal bilgi geri getirme performansları ölçülmüştür. Veriler, bağımsız örneklem yuvalanmış ANOVA ve Mann-Whitney U testi ile analiz edilmiştir.Bulgular incelendiğinde, uzamsal yerleştirme bellek kapasitesi düşük ve yüksek öğrencilerin geri getirme performanslarında bir farklılık gözlenmemiştir. Ancak, gezinim ortamlarının, öğrencilerin geri getirme performanslarında etkisi olduğu görülmüştür. Öğrenciler, statik ortamda dinamik ortama göre daha yüksek geri getirme performansı göstermişlerdir. Aynı zamanda, öğrencilerin geri getirme performanslarında cinsiyete göre bir farklılık gözlemlenmiştir. Erkekler, dinamik ortamlarda kadınlardan daha iyi performans sergilemişlerdir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of varios navigation enviroments (static-dynamic) on recall performances of students with different object location memory spans (high-low) was studied.The 80 students comprising the study group were chosen from Yıldız Technical University Education Faculty first year, second year, third year undergraduate students. After, object location memory spans of students were determined by DNMTS (delayed-non-matched-to-sample) test, students were separated to two groups as high and low. In this study, 3-dimensional dynamic enviroments and static enviroments were used as navigation environments. Dynamic enviroment was applied to half of the students with low and high object location memory span and static enviroment was applied to the other half. After that, spatial knowledge recall performances of all the students were evaluated. Data were analyzed by Nested ANOVA and Mann Whitney-U Test.According to the findings, no significant differences was observed in the recall performances of the students in terms of object location memory. However, navigation enviroments were effective on recall performances. Students showed higher recall performances in static enviroments than dynamic enviroments. Also, significant differences were observed in recall performances of students in terms of their sex. Males outperformed females in dynamic environments.