Steganaliz yöntemleri kullanılarak resim içerisindeki saklı bilgilerin tespit edilmesi
Detecting hidden messages in images using steganalysis techniques
  1. Tez No: 299554
  2. Yazar: FİRDES AKTAŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET DEMİRER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu tez kapsamında teknolojinin gelişmesiyle birlikte sayıları gittikçe artan bilgi gizleme yöntemlerinden biri olan steganografinin tespit edilmesine yönelik bir uygulama geliştirilmiştir. Uygulamada yedi farklı steganaliz yöntemine yer verilmiştir.Bunlardan dört tanesi LSB steganografinin tespit edilmesine yönelik olarak geliştirilen RS, Yakın Renk Çifti (RQP), Değişken Eşik Değerli Yakın Renk Çifti ve Resim Düzgünlüğü Steganaliz yöntemleridir. Diğer üç yöntem olarak kör steganaliz olarak adlandırılan İkili Benzerlik Ölçütleri, Yüksek Dereceli İstatistikler ve Koşu Uzunluğu Steganaliz yöntemleri kullanılmıştır.Kör steganaliz yöntemlerinin eğitilmesinde DVM olarak açık kaynak kodlu ?libsvm? kullanılmıştır. Farklı kaynaklardan elde edilen farklı tipteki resimler kullanılarak çeşitli steganografi programları vasıtasıyla eğitim için bir veritabanı oluşturulmuştur.Yazılım dili olarak C# seçilmiş ve geliştirme ortamı olarak Visual Studio .NET kullanılmıştır. Yazılım aracılığı ile hem genel hem de steganaliz yöntemi bazlı resim içerinde gizli bilginin tespit edilmesine yönelik analizin yapılması sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, an aplication has been developed for detecting steganography in images. Seven different steganalysis methods have been used in this application.The first four in detecting LSB steganography: RS, RQP, RQP with Variable Threshold and Image Smoothness Steganalysis; and the others called blind steganalysis techniques: Binary Similarity Measure, High Order Statistics and Run Length Steganalysis have been used.In training of blind steganalysis methods, open source tool libsvm has been used as Support Vector Machine. A database has been constructed by using different steganography programs and different types of images.C# as a programming language and Visual Studio .NET as developing environment have been selected. In this application, a general steganalysis method to detect hidden messages has been implemented.