Geniş bant (1-12um) teleskopik kızılaltı görüntüleyici optik tasarımı
Optical design of broadband (1-12 ?m) telescobic infrared imager
  1. Tez No: 299593
  2. Yazar: BEYZA AKARCA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KABAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu tez çalışmasında kızılaltı bölgenin yakın ve uzak olarak adlandırılan 1-12µm dalgaboyunun tamamında çalışabilecek uzay yerleşkeli (yörünge yüksekliği 680Km, odak uzunluğu 2.04, yersel çözünürlüğü 5m) bir teleskopik görüntüleyici uydu kamerası tasarımı anlatılmıştır. Tasarıma başlamadan önce kavramsal temeller olan uydu yörünge yükseklikleri, kızılötesi bölge, ayna ve bağıntıları ile teleskop çeşitleri hakkında bilgi verilmiştir. Bu bilgiler ışığında sistem parametreleri hesaplanarak Zemax-EE© isimli optik tasarım programında optik sistemin tasarımı yapılmıştır. Sonrasında sistemin verimlilik analizleri yapılarak kullanılabilirliği tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis a telescopic satellite camera imager is designed, which works in both near and long IR band (1-12 µm) and which has orbit altitude of 680 km, focal length of 2.04 m and geometric sampling distance of 5 m. Before the design, a general information is given about the basic terms such as orbit altitudes, IR band, telescope types and mirror equations. According to obtained information, system parameters are calculated and the system is designed using Zemax-EE©, which is an optical design software. Finally by analyzing the efficiency of the system, feasibility issues are discussed.