Süperiletken parçacık hızlandırıcıları için soğutma sisteminin fiziği ve işletimi
The physics and operation of cryogenic system for superconducting particle accelerators
  1. Tez No: 299594
  2. Yazar: NİHAL ÖYKÜ KABUKÇU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER YAVAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu tez çalışmasında, Türk Hızlandırıcı Merkezi Kızılötesi Serbest Elektron Lazeri (THM IR-SEL) tesisinde kullanılacak süperiletken RF kavitelerin çalışabilmesi için ihtiyaç duyulan helyum soğutma sisteminin fiziği, tasarımı ve işletimi incelenmiştir.THM IR-SEL tesisinde kullanılacak olan süperiletken kavitelerin soğutma ihtiyacı belirlenmiş ve buna yönelik olarak bu ihtiyacı karşılayacak olan helyum soğutma sistemi tanımlanmıştır. Alt sistemler detaylıca değerlendirilmiştir. Ayrıca benzer helyum soğutma sistemi kullanan iki örnek laboratuar (ELBE, Almanya ve ALICE, İngiltere) incelenmiş ve tanımlanan sistemlerle olan benzerlik ve farklılıkları incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, physics, design and run processes of helium cryogenic system for superconducting RF cavities of THM IR-FEL facility is investigated.Cryogenic requirements of TAC IR-FEL facility was determined and subsystems were specified which meet to requirements. In addition, cryogenic system of two similar facilities (ELBE, Germany ve ALICE, UK) are investigated and a comparison with TAC IR-FEL is given.