Görsel peyzaj kalitesinin ?biçimsel estetik değerlendirme yaklaşımı? ile irdelenmesi üzerine bir araştırma
A research on determination of visual landscape quality based on? formal aesthetic evaluation approach?
- Tez No: 299671
- Danışmanlar: PROF. DR. İLKDEN TAZEBAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu çalışmayla; yaşadığımız çevreyi şekillendiren tüm tasarım disiplinlerinde, eğitim sırasında tasarım oluşmasına yardımcı kavramlar olarak öğretilen `temel tasarım ilkeleri'nin, `görsel değerlendirme'de birer kriter olarak yer alıp alamayacağı ve `görsel beğeni'ye etkileri araştırılmıştır. Tasarım ve planlama konularında; özellikle tasarım materyalleri kullanımı ve ölçek açısından en geniş yelpazeye sahip olan Peyzaj mimarlığı araştırmanın konusu seçilerek: `estetik değerlendirme' ve `beğeni'nin birbirleriyle ilişkileri, ölçülebilir değerler olup olmadıklarıyla ilgili tartışmaya multi disipliner yeni bir değerlendirme önerisi getirebileceği fikri bu tezin önemini oluşturmaktadır.Bu tezle ulaşılan, estetik bulma ve beğeni kavramlarının benzer algılanışı , çoğunlukla armoni özelliği taşıyan tasarımların beğenilmesi ve karmaşık yapılı organizasyonların basitlere göre tercih edilmesi gibi sonuçların, yöntemin tekrarlanmasıyla benzer çalışmalara çıkış noktası olabilir. Bu tip araştırmalar arttırılarak, son kullanıcının tercihlerinin algılanması ve tasarımların bu yönde geliştirilmesine olanak sağlanacak sonuçlara ulaşılabilinir.Bu araştırma kapsamında peyzaj algısı sadece görsel boyutuyla ele alınmaktadır ve ölçek etkisi göz ardı edilmiştir.Çalışmanın ana materyalini kavramsal altyapıya yönelik olarak betimsel çalışmalar ile uzman tasarımcı grubuna ve tasarım eğitimi almamış gruba yapılan likert ölçeğiyle değerlendirilen fotoğraflı anket oluşturmaktadır. Bu çalışmalarda kaynak olarak bugüne kadar yapılmış tasarım, biçim, form, estetik, tasarım elemanları ve ilkeleri gibi çok çeşitli kaynaklara yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, all the design disciplines that shape our environment, education helps to create the design concepts taught in basic design Principles, 'Visual Assessment can not take place as a benchmark and the' visual beğeni'ye investigated. Design and planning issues, particularly in terms of scale, design, materials use and landscape architecture with the broadest range of this research and selecting the 'aesthetic evaluation'and 'beğeni'nin relations with each other, whether measured values olmadıklarıyla multi-disciplinary discussion about the idea of a new assessment can bring to this proposal thesis is the importance.The outcomes of this thesis project: The close relationship between aesthetic & appreciation, the appreciation of objects that have harmonic design, the preference of complicated designs versus simple are findings that can be used as reference for similar projects. This and similar thesis projects will help us to understand the preference of the end user and give us direction in future designs. Landscape architecture perception has only been evaluated from a visual point of view; the scale effect has been disregardedThe survey used in this project is in Likert Scale and includes conceptual infrastructure Images and photographs. Two focus groups have answered this survey: a group of 52 that are experts in Design and a group of 91 that have no educational background in design. This Thesis Project has used various design, model, form, aesthetic and other design components & fundamentals as reference.