Soğuk Savaş'ın spor cephesi: 1980 Moskova ve 1984 Los Angeles Oyunları'nın incelenmesi
The sport front of the Cold War: The cases of the Moscow 1980 and Los Angeles 1984 Games
- Tez No: 765632
- Danışmanlar: PROF. DR. ZAFER ÇİMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Tarih, Uluslararası İlişkiler, Sports, History, International Relations
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Yöneticiliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Spor Yönetim Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Bu tez çalışmasında 1980 Moskova ve 1984 Los Angeles Olimpiyat Oyunları'nın organizasyon süreçlerinin karşılaştırmalı analizini yaparak; iç ve dış politika unsurlarını uluslararası ilişkiler teorileri eşliğinde açıklamak amaçlanmıştır. Politikalar ve spor yönetim yaklaşımları açısından vakaların uç noktalarda olması, karşılaştırmaya uygun tarihsel bir deney ortamı sağlamıştır. Vakaların çok yönlü yapısını irdelemek amacıyla nitel araştırma yöntemlerinden karşılaştırmalı vaka çalışması modeli kullanılmıştır. Ayrıca organizasyon tarihi çalışmalarının disiplinlerarası doğası gereği; tarih ve uluslararası ilişkiler alan yazınından destek alınmıştır. Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği (SSCB),Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ve Olimpiyat Oyunları Organizasyon Komiteleri'nin (OOOK) resmi kayıtları ana veri kaynaklarını oluşturmuştur. Veriler yorumlayıcı yaklaşımla kaynaklardan elde edilmiştir. Tekli ve çapraz analiz yapılarak bulgulara ulaşılmıştır. Bulgularda, Moskova Olimpiyat Organizasyon Komitesi (MOOK) ve Los Angeles Olimpiyat Organizasyon Komitesi'nin (LAOOK) faaliyetleri; Oyunlar'ın arka planı ve boykotlar, OOOK'lerin örgüt yapıları, yapılar ve tesisler, güvenlik önlemleri, finansman, Oyunlar'ın sonlanışı ve organizasyon sonrası etkilerden oluşan ortak alt başlıklarda sınıflandırılmıştır. Bütün alt başlıklarda devlet politikaların etkisi mevcuttur. MOOK kamu kesimi, LAOOK ise özel kesim spor yönetimi yaklaşımını uygulamıştır. Sonuç olarak ABD ve SSCB için olimpiyat ev sahipliği, spor yönetim uygulamaları ve organizasyonel başarı, iç ve dış politik unsurlar olmuştur. Bu unsurların, uluslararası ilişkilerin realist ve konstrüktivist teorileri arasında değişen bir yapıda gerçekleştiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, it was aimed to make a comparative analysis of the organization processes of the 1980 Moscow and 1984 Los Angeles Games and to explain the elements of domestic and foreign policy in the context of international relations (IR) theories. The fact that the cases are at extreme in terms of policies and sports management approaches has provided a historical experimental environment suitable for comparison. Comparative case study model, one of the qualitative research methods, was used to examine the multifaceted structure of the cases. In addition, due to the interdisciplinary nature of organizational history studies; support was received from the history and IR literature. The official records of the USSR, the USA and OCOG's constitute the main data sources. The data were obtained from sources with an interpretative approach. Analysis were performed by single and cross analysis. According to findings, the activities of the Organising Committee of Moscow and Los Angeles were classified under common subheading: the background of the Games and the boycotts, organizational structures of OCOG's, buildings and facilities, security precautions, finance and the effects of Games closing. The OCOG's activities in each sub-title were influenced by governmental policy of the states. OCOG-80 has applied the sports administration, and LAOOC sports management approach. As a result, Olympic hosting, sports management practices and organizational success have been domestic and foreign political factors for the USA and the USSR. It has been determined that these elements occur in a structure that varies between realist and constructivist theories.