Momentum yatırım stratejisinin karlılığının İMKB'de test edilmesi
Testing the profitability of the momentum investment strategy in Istanbul Stock Exchange
  1. Tez No: 299919
  2. Yazar: HALİME İNAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERKAN YILMAZ KANDIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Geçtiğimiz 40 yıl boyunca pazarın etkin olup olmadığının test edilmesi önemli çalışmalara konu olmuştur. Etkin Piyasalar hipotezine göre yatırımcılar herhangi bir bilgiyi kullanarak normalden daha fazla getiri elde edemezler. Etkin piyasalar hipotezinin tersine davranışsal finans yaklaşımı psikolojik nedenlerle yatırımcıların her zaman rasyonel olamayacaklarını ve bu sebeple piyasalarda eksik ya da aşırı reaksiyonun gözlenebileceğini savunmaktadır. Düşük reaksiyon ve aşırı reaksiyon bulguları, Etkin Piyasalar Hipotezi ile çelişir niteliktedir. Yatırımcılar çeşitli pazarlarda, ilave risk almadan, aşırı ve düşük reaksiyonun avantajını kullanarak önemli kazançlar elde edebilmektedirler. Momentum yatırım stratejisi düşük reaksiyon hipotezine dayanmakta ve geçmişte daha fazla kazanan hisse senetlerinin izleyen üç ay ile on iki aylık dönemde de daha fazla kazanma olgusu, 'momentum' olarak adlandırılmaktadır.Çalışmada, İMKB'de momentum stratejisinin karlı olup olmadığı araştırılmıştır. Çalışmanın örneklemi, İstanbul Menkul Kıymetler Borsası'ndaki (İMKB), Ulusal Pazar'da Temmuz 2000 ve Haziran 2010 arasındaki dönemdeki hisse senetlerinden oluşmaktadır. Çalışmada, Jegadeesh ve Titman (1993) ile aynı yöntem (J month/K month) kullanılmıştır. K; elde tutma dönemini, J ise portföy oluşturma dönemini ifade etmektedir. Çalışmada; 3, 6, 9, 12 elde tutma ve test dönemleri kullanılmıştır. Ayrıca momentum yatırım stratejisinin performansı t testi, Jensen Yöntemi ve Fama-French Üç Faktör Modeli ile ölçülmüştür.Analiz sonuçları; 3, 6, 9 aylık portföy oluşturma dönemlerinde momentum yatırım stratejisinin karlı olmadığını; fakat 12 aylık portföy oluşturma döneminde momentum yatırım stratejisinin karlı olduğunu göstermiştir. Dolayısıyla, yatırımcılar İMKB'de, 12 aylık yatırım dönemlerinde geçmişte kazandıran hisse senetlerinden oluşan portföyü satın almaları ve geçmişte kaybeden hisse senetlerini satmaları sonucunda önemli düzeyde kar elde edebileceklerdir.
Özet (Çeviri)
Over the past 40 years, testing whether the market is efficent has been an important subject of various studies. According to the efficent market teory, investors cannot achieve returns in excess of average market returns, given the information at the time the investment is made. Contrary to efficent market hypothesis, behavioral finance approach, argues that investors behave irrationally because of psychlogical factors and therefore underreaction or overreaction in markets can be observed. The presence of ?underreaction or overreaction?, may conflict with the efficient market hypothesis. Investors in different markets can achive higher returns by taking advantage of underreaction or overreaction without bearing any additional risks. Momentum strategy is based on underreaction and the main assumption of this strategy suggests that stocks with strong past performance will continue to rise further in the following three or twelve months.This study examines the profitability of momentum strategies implemented on ISE. Study sample of the sample is constructed from the stocks traded in National Market of Istanbul Stock Exchange (ISE) from July 2000 to June 2010. In the study, the methodology (J month/K month) employed by Jegadeesh ve Titman (1993) is used . K is the holding period and J is the formation period. The portfolios named (J3), (J6), (J9), (J12) ve (K3), (K6), (K9), (K12) are determined. Also, performance of momentum strategy is tested with t test, Jensen method and Fama-French three factor model.The results for 3, 6 and 9-month formation periods, momentum strategy appears to have a poor performance. However for 12-month formation period, momentum strategy seems to be profitable. This means that, if an investors has a chance to invest in the stocks that have higher performance in the past 12-month period and sell the ones whose prices are falling, they may achive significant profits acording to the momentum strategy.