Bilim sanat merkezlerinde uygulanan fen eğitimi programlarının idareci, öğretmen ve öğrenci bakış açısından incelenmesi.
The investigation of science education programs in science and art centers view of managers?, teachers? and students
  1. Tez No: 299925
  2. Yazar: BESTAMİ BUĞRA ÜLGER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEDAT UÇAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu çalışmanın amacı bilim sanat merkezlerinde uygulanan bireysel merkezli ve proje üretimine dayalı eğitim programının, programın temel öğeleri olan hedef, içerik, eğitim durumu ve değerlendirme süreci bakımından, idareci, öğretmen ve öğrenci bakış açısından incelemektir. Araştırmada Bilim Sanat Merkezlerinin kuruluşu, yapısı ve programı açıklanmıştır. Bilim Sanat Merkezlerine devam eden fen alanında üstün ve özel yetenekli öğrenciler, bilim sanat merkezlerinde görevli fen öğretmenleri ve idareciler araştırmada görüşlerine başvurulan katılımcılardır.Araştırmanın örneklemini Adana ve K. Maraş bilim sanat merkezlerinde görev yapan 5 idareci, 6 öğretmen ve Adana bilim sanat merkezinde öğrenim gören fen alanında yetenekli 10 öğrenci olmak üzere, toplam 21 kişi oluşturmaktadır.Veriler, araştırmacı tarafından uzman denetiminde idareci, öğretmen ve öğrenciler için ayrı ayrı geliştirilen yarı yapılandırılmış görüşme formları kullanılarak elde edilmiştir. Elde edilen veriler içerik analizi yöntemi ile analiz edilmiş ve bulgular yazılmıştır. Bulgular, programın dört temel basamağı dikkate alınarak tartışılmıştır. İdareci ve öğretmenler genel olarak öğrencilerdeki yetenek gelişiminin belirgin olduğunu belirtmişler fakat bilim sanat merkezlerindeki bazı aksaklıklardan söz etmişlerdir. Özellikle devamsızlık, bilim sanat merkezi ve öğrencilerin okulları arasındaki program farklılığı temel aksaklıklar olarak göze çarpmaktadır.Sonuç olarak uygulanmakta olan bireysel programda fen derslerinde öğrencilerin fen yeteneklerini geliştirdiği fakat bilim sanat merkezlerinde yaşanan bazı aksaklıklar sebebiyle bu gelişimin belli bir boyutta sonlandığı bulunmuştur. Programın gereklerinin tam olarak yapılması ve oluşan aksaklıkların giderilmesi durumunda daha fazla verim alınabileceği öngörülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the individualized education program in science gifted students? development point of views of managers, teachers and students in BİLSEM. Also, it was looked for answers the question of how much effect the possible problems of ongoing program in students science development.Five managers, six teachers and ten science gifted students in Adana Science Art Centers, in total twent-one poeple are the example of this investigation who wworks Adana and K. Maraş Science Art Centers.The data is gathered from using half-instructed interview forms for manager, teachers and students which are developed by investigator help of expert. The gathered data is analyzed with content analysis and findings are written. Findings are discussed considered the programs four basic steps. Managers and teachers generally pointed that the development of students? gift is obvious but they talk about some problems of Science Art Centers. Especially, absence, the difference between Science Art Centers?s and students regular school?s programs stand out as basic problem.In conclusion, it is found that the individualized education program in science classes which is applied, developed the student?s science gifts but becouse of some problems in Science Art Centers this developmnet ended at a some point.It is clarified that if the program is applied in its own rules strictly an problems are solved, it could be more effective.