Farklı tuzluluk ve sıcaklıklarda yetiştirilen genç Avrupa deniz levreği (Dicentrachus labrax) bireylerinde büyüme performansı ve bazı kronik stres parametreleri ile histolojik değişimlerin belirlenmesi
Determination of growth performance, some chronic stress and histological changes of juvenile European sea bass (Dicentrachus labrax) grown in different salinities and temperatures
  1. Tez No: 299926
  2. Yazar: SERHAT TÜRKMEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. METİN KUMLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Histoloji ve Embriyoloji, Su Ürünleri, Biology, Histology and Embryology, Aquatic Products
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Yetiştiriciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu çalışmada, Avrupa deniz levreği (Dicentrarchus labrax) jüvenilleri (?32 g) 60 gün boyunca 3 farklı sıcaklık (15, 20, 25°C) ve tuzluluk (?0, 20, 40) seviyelerinde yetiştirilmiş, farklı sıcaklık ve tuzluluk kombinasyonlarındaki büyüme performansı ile kronik stress indikatörleri olarak bazı kan parametreleri ve dokularda gerçekleşen histopatolojik değişimler araştırılmıştır.Sıcaklık ve tuzluluk aklimasyonu sonrasında (günde 2°C veya ?2-5) 60 gün süreyle beslenen balıklarda en yüksek büyüme tüm tuzluluk koşullarında da 25°C'de, en düşük büyüme ise 15°C gruplarında gerçekleşmiştir (P0.05). Deneme sonunda incelenen et besin analizleri neticesinde kuru madde, ham protein ve özellikle de ham lipitin sıcaklık ve tuzluluk ile bu parametrelerin etkileşiminden önemli derecede etkilendiği anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the European sea bass (Dicentrarchus labrax) juveniles (? 32 g) were cultured in 3 different temperatures (15, 20, 25°C) and salinity (0, 20, 40?) conditions for 60 days. Growth performance and some blood parameters, as indicators of chronic stress, and histopathological changes that occur in the tissues under these temperature and salinity combinations were investigated.After the temperature and salinity aclimations (2°C or ? 2-5 per day), the highest growth in all the salinity conditions were achieved at 25°C, while the lowest was at 15°C (P0.05). At the end of the trial it was understood that flesh dry matter, crude protein and particularly crude lipid were significantly affected by temperature, salinity and the interactions of both parameters.