Farklı açlık tokluk besleme döngülerinin, Avrupa deniz levreği (Dicentrarchus labrax)'nin büyüme performansı ve vücut kimyasal kompozisyonu üzerine etkileri
The effects of different cycles of starvation and refeeding on growth and body composition on European sea bass (Dicentrarchus labrax)
- Tez No: 299927
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. OĞUZ TAŞBOZAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Yetiştiriciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu çalışma farklı açlık-tokluk besleme döngülerinin levrek yavrularının büyüme performansı ve vücut kimyasal kompozisyonu üzerine etkilerini değerlendirmek için kurgulanmıştır. Bu amaçla, ortalama başlangıç ağırlıkları (BA) 5.85±0.54 g olan 720 adet yavru birey 12 tanka (400 l) 3 tekerrürlü gruplar halinde stoklanmıştır. Denemede 50 gün boyunca döngülü olarak balıklara 4 farklı besleme rejimi uygulanmıştır. Kontrol grubu (G1), deneme boyunca günde 3 kez doyana kadar yemlenmiştir. Diğer üç grup 2 gün aç/8 gün doyana kadar besleme (G2) (5 döngü), 5 gün aç/20 gün doyana kadar besleme (G3) (2 döngü) ve 10 gün aç/40 gün doyana kadar besleme (G4) (1 döngü) olacak şekilde tasarlanmıştır. Araştırma süresince her 10 günde bir örnekleme yapılmış ve her tanktan 5'er adet balık alınarak balıkların besin madde bileşenleri, büyüme parametreleri, yem değerlendirmeleri, Toplam Yağ (TY) oranları ve Karaciğer Somatik İndeksi (KSİ) belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was designed to investigate the effects of starvation and re-feeding cycles on growth performance and body chemical composition of sea bass juveniles. For this purpose, a total of 720 juveniles with initial mean weight (IW) of 5.85±0.54 g were stored in tanks (400 L) as triplicate groups. In the experiment, four different feeding regimes with cycles were applied to fish groups for 50 days. During the period of trial, control group (G1) was fed to satiation three times a day. The feeding regimes of the other three groups were designed as follows: 2 days starvation/8 days satiation (G2) (5 cycles), 5 days starvation/20 days satiation (G3) (2 cycles) and 10 days starvation/40 days satiation (G4) (1 cycle). During study, fish sampling was made every 10 days and parameters including nutrient composition, growth rates, feed utilization, Total Fat (TF) ratio and Hepato Somatic Index (HSI) were determined by taking 5 fish from each tank.