Future of wlan and the influences to the architectural forms and design
Kablosuz iletişim sistemlerinin geleceği, bunun tasarım ve mimari formlar üzerindeki etkileri
- Tez No: 299958
- Danışmanlar: DR. CAHİT CANBAY, PROF.DR. FATİH A. PAKDİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2007
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Dünya gibi teknolojide her gün dinamik bir sekilde ilerler. Günümüzde Mimarlık veMühendislik gibi farklı alanlar bu gelismelere baglı olarak ortak sorunlar yasamaktadır.Performans problemleri yüzünden, iletisim sistemleri kabloludan kablosuza henüz tam olarakadapte edilememistir. Güncel olan kablosuz iletisim sistemleri (WLAN) mimariuygulamalarda iyi incelenmeli ve bu durum göz önünde bulundurularak binalar dikkatlicetasarlanmalıdır.Bu çalısmanın amacı kablosuz iletisim sistemlerindeki bu güncel problemleri mimari tasarımçerçevesinde degerlendirebilmek, yapı malzemelerinin analizini, elektromanyetik alanlarkarsısındaki tepkilerini arastırmak ve bunun sonucunda bina tasarımlarında izlenecekmetodların belirlenmesini kolaylastırabilmektir. Üzerinde durulması gereken diger konu iseinsan saglıgıdır. Bu çalısma aynı zamanda frekans ve insan saglıgı iliskisinidedegerlendirmistir. Sonuç olarak bu çalısma, gelecekte kablosuz iletisim sistemleri ile iç içeolan yapılardaki iç ve dıs formların tasarlanmasında mimarlara, karsılasacakları sorunlarıçözebilmelerinde yardımcı olacaktır.ANAHTAR KELMELER: WLAN, Yapı Teknolojisi, Elektromanyetik Dalga Yayılımı,Kablosuz letisim Sistemleri, Yapı Malzemeleri.
Özet (Çeviri)
The world is dynamic and technology as well. Different fields such as architecture andengineering have to solve some common problems due to the developments of the technology.We have not able to transform the networking systems wires to wireless due to someperformance problems on the networking yet. Current wireless local area network (WLAN)applications for architecture need to be considered and designed carefully.The main objectives of this study was to examine the current situation in architectural design,analyzing the materials which are used at the buildings in terms of how they respond toelectromagnetic waves and getting some data to achieve better designed buildings that areequipped with wireless networking. Another aspect is human health issues; the study alsomentions about the frequency and human health relation. Thus, the results of this study willassist to design interior and exterior forms of the future building which is integrated with thetechnology and will be helpful to design professionals to deal with such issues.KEYWORDS: WLAN, Building Technology, Electromagnetic Wave Propagation, WirelessNetworking, Construction Materials.