Bilgisayar destekli kavram çarkı diyagramlarının 9. sınıf öğrencilerinin kuvvet ve hareket konularındaki başarılarına etkisi
Effect of the roundhouse diagrams aided with computer on 9th grade students? achievement on ?Force and motion?
  1. Tez No: 299982
  2. Yazar: FERİT KOCAKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SELAHATTİN GÖNEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, bilgisayar ile desteklenmiş kavram çarkı diyagramlarının öğrencilerin fizik dersi ?Kuvvet ve Hareket Ünitesi? başarıları üzerindeki etkilerini incelemektir. Bu amaçla; Diyarbakır ili merkezinde faaliyet gösteren bir devlet okulunda öğrenim gören 9. Sınıf şubelerinden biri deney diğeri kontrol grubu olmak üzere iki grup oluşturuldu. Kontrol grubu öğrencileriyle dersler öğretim programında öngörülen etkinlikler yapılarak işlenirken deney grubunda dersler bu etkinliklere ek olarak konu içinde yer alan kavramlardan oluşan kavram çarkı diyagramları oluşturularak işlendi. ?Kuvvet ve Hareket? konularının ele alındığı bu çalışmada öğrenci başarılarındaki değişmeleri belirlemek için ?Kuvvet ve Hareket? konuları ile ilgili çoktan seçmeli 20 sorudan oluşan bir başarı testi ön-test ve son-test olarak öğrencilere uygulandı. Çalışma sonunda, bilgisayar destekli olarak hazırlanan kavram çarkı diyagramlarının 9.
Özet (Çeviri)
The main aim of this study is to investigate effect of the roundhouse diagrams aided with computer on students? physics achievement on ?Force and Motion?. For this purpose, two groups one of them is control and the other is experiment were contructed from 9th grade students who studied in general high school in Diyarbakır province. While the courses of the control group were being processed with activities according to usual curriculum, at experiment group, courses were processed with the help of the contstructed roundhouse diagrams which contains concepts of the subject. In this study which ?Force and Motion? subject is handled, an achievement test consisting of 20 multiple-chose questions on ?Force and Motion? were applied as pre and post-test to determine the changings of students achievements. At the end of the study, it was determined that raoundhouse diagrams aided with computer had significant contribution on 9th grade students? achievement on ?Force and Motion? .