Farklı bitkisel materyallerin Lentinus edodes (Berk.) sing. (shii-take) misellerinin vejetatif gelişmesi üzerine etkisi
Effect of the different plant materials on the vegetative growing of the Lentinus edodes mycelia
  1. Tez No: 300001
  2. Yazar: FUAT YETİŞSİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. A. NASIR YIDIZ, YRD. DOÇ. DR. ABDURRAHMAN DÜNDAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu çalışmada, farklı bitkisel materyallerin yenilebilir bir kültür mantarı olan Lentinus edodes misellerinin (LEM) Vejetatif gelişmesi üzerine etkisi araştırılmıştır. Bu amaçla; besi yeri olarak; Buğday Unu (BU), Mısır Unu (MU) ve Pirinç Unu (PU)'nun % 5.0, % 10., % 15., % 20'lik dozları ile bunların farklı orandaki karışımı ve Malt Ekstrakt kullanılmıştır. Kullanılan bu farklı besi yerlerinin, Misel Gelişim Süresi (MGS) üzerine etkisi belirlenmiştir.Ayrıca spawn ve kompost ortamındaki ham materyal olarak, Meşe Talaşı (MT), Dut Talaşı (DT), Kavak Talaşı (KT) ve bunların karışımı kullanılmıştır. Katkı maddesi olarak da; Buğday Kepeği (BK) ve Pirinç Kepeği (PK) kullanılmıştır (%78 talaş:%22 katkı maddesi). Gün olarak elde edilen veriler, SPSS 17.0 istatistik programı ile analiz edilmiştir.Besin-agar ortamında MGS, en kısa 12.4 günde %5.0'lik PU ortamında, en uzun ise 17.4 günde %20'lik BU'da gözlenmiştir. Spawn eldesi için süre; en kısa 19.2 gün ile karışımda, en uzun ise 22.8 günde DT'de gözlenmiştir. Kompost ortamında MGS; en kısa 18.0 gün ile DT'nin PK katkılı ortamında, en uzun ise 36.8 gün KT'nin katkı maddesi kullanılmamış ortamında gözlenmiştir.Sonuç olarak; Lentinus edodes'in vejetatif gelişimi için en uygun besi yerinin, besin agar ortamında; %5'lik PU, spawn elde edilmesi aşamasında, karışım ortamında ve komposta da %78 DT %22 PK içeren kültür olduğu gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study We researched the effect of the different plant materials on the vegetative growing of the Lentinus edodes mycelia. With this aim; as alternative medium was used medium with %5, %10, %15 and %20 of the Wheat Flour (WF), Corn Flour (CF) and Rice Flour (RF). In addition We have used their mixtures. These was compared medium with Malt extract.Also, As spawn and compost medium were used Oak Sawdust (OS), Mulberry Sawdust (MS), Poplar Sawdust (PS) and their mixtures. As suplement were used Wheat Bran (WB) and Rice Bran (RB) (%78 sawdust: %22 suplement) The data obtained from study were analyzed with SPSS 17.0The findings obtained from study, we have observed the shortest mycelium growing time (MGT) as 12.4 days at %5 (RF) medium, While longest (MGT) as 17.4 days at %20 (WF) medium. The shortest spawn has been observed 19.2 days with (MGT) at mixture medium, the longest as 22.8 days with (MGT) at (MS) medium. The shortest compost has been observed 18 days with (RB) at (MS) medium, the longest as 36.8 days without suplement at (PS) medium.As a result, optimum medium was observed as %5 (RF), as spawn at mixture and as compost at %22 RB and %78 MS culture medium for vegetativ growing of L. edodes,