Obez kişilerin glikolize hemoglobin ve fruktozamin düzeylerinin farklı yöntemlerle irdelenmesi
- Tez No: 30004
- Danışmanlar: PROF. DR. OYA BAYINDIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
69 ÖZET Günümüzde klinik önemi gittikçe artan, diabet ve kardiovasküler riske zemin hazırlayan obezite bu çalışmanın konusu olarak seçildi. Çalışmaya 19 obez- nondiabetik olgu hasta grubu olarak ve 10 nonobez-nondiabetik olgu da kontrol grubu olarak alındı. Açlık kan glukozu, OGTT yam sıra diabetin metabolik kontrolünün birer göstergesi olarak glikozile hemoglobin (GHb) ve Fruktozamin düzeyleri ölçüldü. Ayrıca diabetin erken tanısında bu parametreleri desteklediği öne sürülen serbest yağ asitleri, TKol/HDL-Kol oranlanda araştırıldı. Rutin analizler açısından kullanılabilir en iyi yöntemi belirlemek amacıyla glikozile hemoglobin, fruktozamin ve serbest yağ asitleri ölçümleri farklı yöntemler kullanılarak, birbirleriyle kıyaslandı.
Özet (Çeviri)
70 SUMMARY The subject of this study was chosen to be obesity, due to its effect in predisposing the patient to develop diabetes and cardiovascular risks. The patient group consisted of 19 obese nondiabetics, while the control group included 10 nonobese nondiabetics cases. First of all; we determined fasting blood glucose, oral glucose tolerance test (OGTT), glycasylated hemoglobin (GHb) and fructosamine levels which are the indicators of metabolic control of diabetes. Besides these parameters, free fatty acids (FFA) and total cholesterol/HDL cholesterol ratios which support these parameters in the early diagnosis of diabetes were also investigated. Various methods were compared to determine GHb, fructosamine and FFA in order to select the best method for routine analyses.