Obez olan ve obez olmayan bireylerde hedonik açlık durumlarını etkileyen faktörlerin incelenmesi
Investigation of factors affecting hedonic humanity status of obese and NON-obese individuals
  1. Tez No: 757749
  2. Yazar: FEYZA KILIÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CEYDA OKUDU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Kişilerin temel ihtiyacı olan beslenmenin ana hedefi, enerji ihtiyacını karşılamak ve aç kalmadan hayatta kalma çabasıdır. Günümüzde toplumda birçok insan için besin tüketimi yalnızca enerji ve açlık ihtiyacından kaynaklı olmamaktadır. Yeme tutumu; içsel homeostatik süreçler, çevresel ile sosyal değişkenler tarafından düzenlenmektedir. Bu çalışma, Ocak 2021-Mart 2021 tarihlerinde Adana da bulunan özel bir beslenme ve diyet merkezine başvuran 18-60 yaş arasında olan ve çalışmamıza gönüllü olan bireylerle hedonik açlık durumlarını etkileyen faktörlerin, obez ve obez olmayan gruplarda incelenmesi amacıyla yürütüldü. Katılımcıların %86.59'u kadınlar, %13.4'ü ise erkek bireylerdi.
Özet (Çeviri)
The main goal of nutrition, which is the basic need of people, is to meet their energy needs and to survive without hunger. Today, food consumption for many people in society is not only due to the need for energy and hunger. Eating attitude; internal homeostatic processes are regulated by environmental and social variables. This study was carried out to examine the factors affecting hedonic hunger in obese and non-obese groups with individuals aged 18-60 years who applied to a special nutrition and diet center in Adana between January 2021 and March 2021 and volunteered for our study. 86.59% of the participants were women and 13.4% were men.