Obez bireylerde aile hekimlerince verilen beş aşamalı (5A) motivasyonel danışmanlık seviyesi ile kişilerin bireysel motivasyonu ve sağlık inançları arasındaki ilişkinin incelenmesi
A study of correlation between the level of motivational interviewing with 5 stages (5A) conducted by family physicians, and personal motivation and medical confidence for obese individuals
- Tez No: 915060
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKÇE İŞCAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Obezite günümüzde giderek artmakta ve kalp damar hastalıkları, hipertansiyon, diyabet, kas-iskelet, solunum sistemi hastalıkları gibi çok sık rastlanılan hastalıkların gelişiminde büyük bir rol oynamaktadır. 5A modeli birinci basamakta obezite danışmanlığında kullanılması önerilen bir yaklaşımdır. Sağlık inanç modeli ise bireyin sağlık davranışını gerçekleştirmesinde etkili olan düşünce ve inançlarını açıklamaya çalışmaktadır. Bu araştırmada; 5A modeli temel alınarak aile hekimlerinin verdiği obezite danışmanlığı seviyesi ile bireylerin motivasyonları ve sağlık inançları arasındaki ilişkiyi ortaya koymak amaçlanmıştır. . İki düzeyli değişkenler ile sayısal verilerin analizinde; veriler normal dağılım gösteriyorsa T Testi, veriler normal dağılım göstermiyorsa Mann Whitney-U testi kullanılmıştır. Verilerin normal dağılmadığı ikiden daha fazla düzeyli karşılaştırmalarda Kruskal Wallis-H Testi, normal dağılım görüldüğünde ANOVA kullanılmıştır. İlişki görülmesi durumunda Post Hoc analizlerinden yararlanılmıştır. Korelasyon analizi için normal dağılım gösterenlerde Pearson korelasyon korelasyon testi kullanılmıştır. Gruplandırılmış verilerde sayı ve yüzde karşılaştırılmasında, Ki-kare ve Ki-kare Fisher's Exact testleri kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Rate of obesity is increasing and it has serious effects on high incidence diseases like cardiovascular diseases, hypertension, diabetes, musculoskeletal diseases, and diseases of respiratory system. 5A model is a suggested behavior at primary healthcare for obesity counseling. Health belief model studies behaviors of patients related to their health, and opinions and beliefs that affects their behaviors. The research aims to reveal the correlation between the level of obesity counseling conducted by family physicians; and personal motivation, and medical confidence of patients is studied based on 5A model. The study which is cross-sectional and descriptive, contains 300 individuals with age range 18-65 and body-mass index higher than 30 kg/m2.“Socio-demographic information form”and“Assesment form for Obesity counseling”are prepared by the researcher as the data collection tool. Additionally,“Scale of Health Belief Model for Obesity”is conducted. The data is analysed using SPSS 22.0 version. T test, Mann Whitney-U, Kruskal Wallis-H and ANOVA tests are used to analyse numerical data with variables of 2 levels. In case a correlation is found, Post Hoc analysis is used. Pearson Test is used for corelation analysis. Chi-square and Chi-square Fischer's Exact tests are used to compare numerical data and percentages.