Nörlund toplanabilme metodu
The method of Nörlund summability
  1. Tez No: 300156
  2. Yazar: TUNCER COŞKUN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ABDULLAH SÖNMEZOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bozok Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Dört bölümden oluşan bu çalışmanın amacı, (N,p) - Nörlund toplanabilme Metodunu incelemektir. Bu nedenle birinci bölümde; bir toplanabilme metodu olan matris dönüşümleri ile ilgili açıklamalar, ikinci bölümde ise çalışmamızda kullanılan temel tanımlar ve teoremlere yer verilmiştir.Üçüncü bölümde ise; temel kavramlar ve teoremler bölümünde tanımladığımız özel bir limitleme metodu olan Np - Nörlund metodununa ait teoremlere ve ispatlara yer verilmiştir.Dördüncü bölümde ise; Nörlund Toplanabilme Metodunun Konvolisyonu ile ilgili teoremler ve ikinci bölümde verilen teoremlere ait uygulamalar ile Cesa'ro Metodlarının Konvolisyonuna ait teoremler incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study which composed of four parts, is to investigate (N,p) - Nörlund Summability Method. The descriptions of matrix transformations as a method of summability are in the first chapter, the basic definition and teorems used in this study are given in the second one.In the third chapter; teorems and proofs are given of Np - Nörlund Method which is a summability method, described at the basic concepts and teorems part.The convolution of teorems on Nörlund Summability Method is given in the fourth and the application on given teorems of Cesa'ro convolution are studied in the second chapter.