Minkowski 3-uzayında sabit genişlikli timelike ve spacelike eğrilerin karakterizasyonları
Characterizations timelike and spacelike curves of constant breadth in Minkowski 3-space
  1. Tez No: 300155
  2. Yazar: ELİF CANDAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜSEYİN KOCAYİĞİT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Geometri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu tez üç bölümden olusmaktadır.Birinci bölümde, 3 E Öklid 3-uzayı ve 31E Minkowski 3-uzayındaki temel tanım ve teoremlerverilmistir.İkinci bölümde, Minkowski 3-uzayında sabit genislikli spacelike eğrilerin diferansiyel denklemkarakterizasyonları verilmistir. Daha sonra bu eğriler için bir kriter verilmis, ilgili bir örnekçözülmüstür.Üçüncü bölümde, Minkowski 3-uzayında sabit genislikli timelike eğrilerin diferansiyel denklemkarakterizasyonları verilmis, sonrasında bu denklemler kullanılarak bu eğrileri karakterize edenbir kriter verilmis, son olarak bir özel durum örnek seklinde ele alınmıstır.İkinci ve üçüncü bölümler bu tezin orjinal kısımlarıdır.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of three chapters.In the first chapter, basic definitions and theorems are given in Euclidean 3-space 3 E and inMinkowski 3-space 31E .In the second chapter, the differential equations which characterize spacelike curves of constantbreadth are given in the Minkowski 3-space 31E . Furthermore, a criterion for spacelike curves ofconstant breadth in Minkowski 3-space 31E is introduced and an example is given.In the third chapter, the differential equations characterizing timelike curves of constant breadthare given in the Minkowski 3-space 31E . Then using these equations, a criterion whichcharacterizes these curves is given. Finally a special case is considered as an example.The second and third chapters are original parts of this thesis.