5083 kalite alüminyum alaşımının homojenize edilerek sertlik değerlerinin ve mikroyapılarının incelenmesi
Investigation of hardness values and microstructure of homogenised 5083 aluminum alloy
- Tez No: 300181
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YILMAZ ÇAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Gün geçtikçe, dayanıklı, hafif, geri dönüştürülebilir malzemelere olan ihtiyaç ekonomik ve teknik nedenlerden dolayı artmaktadır. Alüminyum ve benzeri alaşımların piyasadan kolay tedarik edilebilir olması, iyi mekanik özellikleri ve düşük özgül ağırlıklarına sahip olmaları sebebiyle bir çok alanda kullanıldıklarından daha iyi ve optimum malzeme yaratmak amacıyla yapılan çalışmalarda alüminyum ve alaşımlarına yönelmektedir.Alüminyum parçaların özel bir serisi AA olan AA 5083 alüminyumun kaynak kabiliyeti, deniz suyuna korozyon sayınımı çok iyi, yorulma dayanımı yüksek, yumuşak temper formunda soğuk şekillenilebilir özelliği iyi, ince karışık parçaların ekstrüzyonu zordur.Bu çalışmada, AA 5083 alüminyum alaşımının mikroyapısında ısıl işleme bağlı olarak yer alan değişimler ve bu değişimlerin ekstrüzyon parametrelerine etkisi araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Every passing day, where the demand for lighter, more durable, recyclable and replaceable materials are increasing due to the fact of economical and technical considerations. Aluminyum and its alloys are used widely because of their specific gravity, good mechanical properties and the reason that they are easy to find. Because of these reasons in studies and investigations regarding to achieve beter and optiumum material and its alloysAA 5083 aluminum is special series of the aluminum parts. This series?s corrosion resistance and welding ability are very good. It?s fatigue strength value is high. Cold shaped of this series is good at soft tempering form. Thin and mixed parts of AA 5083 aluminum is hard to extrusion.In this operation, microstructures of the AA 5083 aluminum alloy depending on heat treatment of the changes, and these changes determine the effect of extrusion parameters.