Safra asitlerinin fosfazen ile yaptığı bileşiklerin sentezi, yapısının ve özelliklerinin incelenmesi
The synthessis of compounds of bile acids with phosphazene, the examination of their structure and properties
  1. Tez No: 300197
  2. Yazar: FATMA GENÇ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. MURAT TÜRKYILMAZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Siklofosfazenler, fosfor-azot iskeletinin yüksek dayanıklılığı ve halka yapısındaki yan grupların yer değiştirme kabiliyeti nedeniyle çok yönlü inorganik halka sistemleridirler.Safra asit türevleri ve fosfazen bileşikleri çok geniş kullanım alanlarına sahip oldukları için büyük önem taşırlar. Bu çalışmada, uygulama alanları çok fazla olan bu iki yapıyı birleştirerek yeni ve daha etkili bileşiklerin sentezi amaçlandı. İlk olarak kenodeoksikolik asidin (CDCA) iki farklı türevi sentezlendi. Daha sonra bu bileşikler, toluen içerisinde, argon atmosferinde hekzaklorosiklotrifosfazatrien (trimer) ile tepkimeye sokuldu.Sentezlenen kenodeoksikolik asit türevlerinin ve yeni fosfazen bileşiklerinin yapıları, LT MALDI-TOF Kütle, IR, 1H, 13C, DEPT ve 31P NMR spektrum verilerinden faydalanılarak aydınlatıldı.
Özet (Çeviri)
Cyclophosphazenes are versatile inorganic ring systems owing to the great stability of the phosphorus-nitrogen backbone and the ability to undergo substitution of side groups with retention of the ring structure.The compounds of the bile acid derivatives and phosphazene became very important because of large application possibilities. In this study, synthesize of new and more effective compounds was aimed by combining these two structures with a lot of applications. Firstly, two different derivatives of chenodeoxycholic acid (CDCA) were synthesized. Then, these compounds reacted with hexachlorocyclotriphosphazatriene in toluene and argon atmosphere.The structures of synthesised chenodeoxycholic acid derivatives and new phosphazene compounds were enlightened by using data obtained from LT MALDI-TOF MS, IR, 1H, 13C, DEPT and 31P NMR spectrums.