Akışkan yataklı bir termik santral için buhar kazanı tasarımı
Fluidized bed steam boiler design for a thermal power plant
  1. Tez No: 300268
  2. Yazar: ERDEM ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İLYAS KANDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Makine Mühendisliği, Energy, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 197
Özet
Türkiye; kişi başına düşen enerji tüketimiyle, hızlı kentleşmesiyle ve güçlü ekonomik gelişimiyle, yaklaşık son yirmi yılda dünyanın en hızlı büyüyen ve en önemli pazarlarından birisi haline gelmiştir. Öyle ki, son yıllarda elektrik üretimindeki artış, elektrik talebindeki artışı karşılayamamaktadır. Enerji refah seviyesinin bir göstergesi ve ekonomik büyümenin en önemli etkenlerinden birisi olarak algılanmaktadır. Enerji üretiminde verimliliğin arttırılması, mümkün olduğu kadar yerli kaynakların kullanımına öncelik verilmesi ve yerli kaynakların değerlendirilmesinin yanı sıra daha temiz enerji kaynaklarının kullanılması ile kaynak çeşitliliğinin sağlanmasına da özen gösterilmesi, enerji politikalarımızın önemli prensipleridir. Bu çalışmada, kömürün elektriğe dönüştürülmesinde önemli rol oynayan, hava yakmalı yanma süreci, uygun yanma ve emisyon kontrolü yönünden incelenmiştir. Bu incelemede temiz kömür teknolojilerinden olan akışkan yataklı kazan teknolojisi uygulaması esas alınmıştır. Bu tezde şu konular incelenmiştir: Enerji üretim sistemlerini, santrallerde kullanılan rankine çevriminin termodinamik analizi ve verim artırma yolları, santralde bulunan ekipman ve görevleri, 135 MWe kurulu güçteki akışkan yataklı kazana sahip olan bir termik santral kazanının, ısıl tasarım analizleri yaparak, elde edilen veriler ışığında tasarım için gerekli yanma ve işletme verilerini hesaplamaları, elde edilen parametrelerin işletme şartlarına nasıl etkilediği, CO2 emisyonunu azaltma yolları, enerji santralin devreye alma prosedürleri konu edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Turkey has become one of the most important and fastest growing markets in the world in the last two decades with its energy consumption per capita, fast urbanization and strong economic development. It is so important that increase in power generation in recent years can not meet the increase in power demand. Energy is considered as indicator of welfare level and one of the most important factors of economic growth. Improving productivity in power generation, giving priority to usage of local sources as much as possible, using cleaner energy sources and caring about providing source diversity as well as utilizing local sources are substantial principles of our energy policies. In this study combustion process with air burning playing a significant role in turning coal into electricity is explored in terms of suitable combustion and emission control. This exploration is based on application of fluidized-bed boiler technology which is one of the clean coal technologies. This thesis examined the following topics: Power generation systems, thermodynamic analysis of Rankine cycle used in power plants and identifying means of increasing productivity, explaining equipments in power plant and their roles, by making thermal design analysis, to make combustion and plant data, required for design, calculable of a thermal power plant boiler having fluidized-bed boiler of 135 MWe installed power in the light of obtained data, to show how obtained parameters affect plant conditions, identifying ways of decreasing CO2 emission, procedures of starting power plant