Raylı ulaşımda sinyalizasyon sistemlerinin analizi ve Kadıköy-Kartal metrosu için sinyalizasyon sistemi uygulamaları
Analysis of rail transportation signalling systems and signalling system applicatiions for Kadiköy-Kartal metro project
  1. Tez No: 300306
  2. Yazar: ONUR İLHAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ABDULKADİR BALIKÇI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Ulaşım, Electrical and Electronics Engineering, Engineering Sciences, Transportation
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 2532
Özet
Bu tezde, raylı sistemler bütünüyle incelenmiş ve raylı ulaşımda sinyalizasyon sistemlerinin analizi yapılmıştır. Yapılan anlatımlara uygulama olarak, İstanbul İlinde yapımı devam eden Kadıköy- Kartal Metro hattının sinyalizasyon sistemi incelenmiştir. Gerçek verilerle, hattın sinyalizasyon sistemi Visual Basic programlama diliyle görsel olarak simule edilmiştir. Hatla ilgili olası durumlar uygulamalı olarak gösterilmiştir. Bu sayede, tezin içeriğinde anlatılan sinyalizasyon sistemleri geliştirilen yazılımla da görsel olarak anlatılmış ve çeşitli uygulamalarla maliyet analizleri de yapılarak hareketli bloklu sinyalizasyon sisteminin avantajları vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, all railway systems was examined in details and railway transportation signaling systems were analyzed. As an application for expressions, under construction signaling system of the Kadıköy ? Kartal subway in Istanbul were investigated. Real data, the line Signaling system has been simulated in real time data by using Visual Basic programming language. Possible situations have been showed in practice on this line. In this way, signaling systems which described in the content of this thesis has been explained visually by using developed software, The advantages of moving block system is emphasized visually.