Fen ve teknoloji öğretmenlerinin eleştirel düşünme eğilimleri ile duygusal zeka düzeyleri arasındaki ilişki
The relationship between critical thinking tendencies and emotional intelligence questionnaire of science and technology teachers?
  1. Tez No: 300335
  2. Yazar: NİMET TORUN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FATİH MATYAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu araştırmanın amacı, fen ve teknoloji öğretmenlerinin eleştirel düşünme eğilimleri ile duygusal zeka düzeyleri arasındaki ilişkiyi incelemektir.Tarama modelinin kullanıldığı bu araştırma 2010-2011 eğitim öğretim yılında Gaziantep ilinde görev yapan 130 öğretmenden elde edilen veriler doğrultusunda gerçekleşmiştir. Araştırma verileri, fen ve teknoloji öğretmenlerinin bazı kişisel özelliklerinin belirlenmesi için ?Kişisel Bilgi Formu?, eleştirel düşünme eğilimlerini ölçmek için ?California Eleştirel Düşünme Eğilimleri Ölçeği? ve duygusal zeka düzeylerini ölçmek için ?Duygusal Zeka Ölçeği? aracılığıyla toplanmıştır. Verilerin analiz edilmesiyle ortaya çıkan sonuçlar ise şöyledir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between science and tecnology teachers? critical thinking skills tendencies and their emotional intelligence levels.During the study survey approach was followed and the subjects (n =130) of this study, were the science and tecnology teachers of Gaziantep city in the 2010-2011 academic year. Research datums were collected by ?Personal Information Form?, was used to identify personal characteristics, ?California Critical Thinking Tendencies Inventory? was used to consider critical thinking tendency, `Emotional Intelligence Questionnaire? was used to consider emotinal intelligence level of the science and tecnology teachers?.The results of the study can be summarized as follows. The relationship between the science and technology teachers? tendencies in the subscales of critical thinking tendencies inventory and emotional intelligence questionnaire is concerned, a significant relationship was observed at 0.01 levels. However, it is observed that the relationship was positive, low and at intermediate level.