Teaching vocabulary to young learners through integrated skills approach
Küçük yaştaki çocuklara iç içe geçmiş beceri yaklaşımı yoluyla kelime öğretilmesi
- Tez No: 300482
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜLAY ER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Eğitim ve Öğretim, Linguistics, Education and Training
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu çalışmanın amacı küçük yaştaki çocuklara dört temel becerinin (dinleme, konuşma, okuma ve yazma) iç içe geçirilmesi yoluyla kelime öğretilmesidir. Çalışmada TED Samsun Koleji ÖZEL İlköğretim Okulu 3. sınıf öğrencileri incelenmiş ve birlikte uygulamalar yapılmıştır. Çalışmanın başında öğrenenlerin özellikleri göz önünde bulundurularak sekiz başlık altında kelime grupları belirlenmiş, ve bu kelime gruplarını içeren, becerilerin iç içe geçirildiği ders planları hazırlanmıştır. Sekiz hafta süren öğretim uygulamaları boyunca belirlenen kelimeler deney grubuna iç içe geçmiş beceri yaklaşımı yoluyla, kontrol grubunaysa geleneksel yöntemle verilmiştir.İlk olarak öğrencilerin hazır bulunuşluklarını ölçmek amacıyla bir öntest uygulanmasının yanı sıra test, deney grubuyla benzer özellikler taşıyan bir üçüncü gruba da testin güvenilirliğini kanıtlamak amacıyla uygulanmıştır. KR=20 ye bakılmış ve güvenilirlik katsayısı 0.97 bulunmuştur. Sonuç, testin güvenilir olduğunu göstermektedir. Testin geçerliliği, alan ve ölçme uzmanı görüşü alınarak ve belirtke tablosu hazırlayarak sağlanmıştır. Öntest sonunda Ders planlarının uygulanmasının ardından test tekrar uygulanmıştır. Grupların öntest ve sontest sonuçları Mann Whitney U Test ile analiz edilmiştir. Araştırmanın başında yapılan öntest sonuçları deney ve kontrol grupları arasında belirgin bir farklılık olmadığını ortaya koymuştur. Diğer yandan, sontest sonuçları deney grubunun kontrol grubuna göre daha başarılı olduğunu ortaya koymuştur.Deney ve kontrol gruplarının kendi içinde öntest ve sontestlerini karşılaştırmak içinse Wilcoxon İşaretli Sıralı Test'i kullanılmıştır. Sonuca göre deney grubuna becerilerin iç içe geçmesi yaklaşımı yoluyla yapılan kelime öğretimi, kontrol grubunda kullanılan geleneksel yöntemden daha etkili olduğu ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to teach vocabulary to young learners by integrating the four skills (listening, speaking, reading and writing). In the research, TED Samsun College Private Primary School 3rd grade students were observed, and some assessments were done with them. At the beginning of the study, some vocabulary items were chosen under eight titles by taking the characteristics of the learners into consideration and lesson plans that include those words were prepared in terms of the integration of skills.First a pretest was done to both groups to determine their readiness levels as well as a third group of children that have similar characteristics with the experimental group so as to prove the reliability of the test. KR=20 was applied and reliability coefficient was 0.97. The result proved that the test was reliable. Validity of the test was provided with field and measurement authority opinion and by preparing an indicator table. After applying the lesson plans, subsequent to the pretest results, the same test was done again to the experimental group and the control group. The pretest and posttest results of the groups were analyzed with Mann Whitney U Test. The pretest results that were done at the beginning of the experimentation put forward that there was not a clear difference between the experimental and the control group. On the other hand, the posttest results have proved that the experimental group have been more successful compared to the control group.In order to compare the pretest and posttest results of the experimental and the control groups in themselves Wilcoxon Signed Rank Test was used. As a result, teaching vocabulary to the experimental group through Integrated Skills Approach has been more effective than the traditional way that was used with the control group.