The glass cliff: Differences in perceived suitability and leadership ability of men and women for leadership positions in high and poor performing companies
Cam uçurum: Yüksek ve düşük performans sergileyen şirketlerde erkek ve kadınların liderlik pozisyonlarına yönelik algılanan uygunlukları ve liderlik yetkinlikleri arasındaki farklar
- Tez No: 300529
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. F. PINAR ACAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu tezin amacı, Türkiye örnekleminde cam uçurum algısını incelemektir. Cam uçurum, kadınların riskli liderlik pozisyonlarında aşırı temsil edildiği olgusuna dayanmaktadır. Bu tanım doğrultusunda, çalışma, şirket performansı ve lider adayı cinsiyetinin, adayın liderlik pozisyonuna uygunluğu ve liderlik yetkinliği algıları üzerine etkilerini araştırmıştır. Tez, aynı zamanda, çelişik duygulu cinsiyetçiliğin (düşmanca ve korumacı cinsiyetçilik) şirket performansı-kadın adayın algılanan uygunluğu ve şirket performansı-kadın adayın algılanan liderlik yetkinliği ilişkilerinde aracı değişken olarak etkilerini incelemiştir. Çalışmada, 167 İşletme Yüksek Lisans öğrencisinden nicel yöntemlerle veri toplanmıştır. Analiz sonuçları, şirket performansının kötüye gittiği koşulda, kadın adayın aynı niteliklere sahip erkek adaya göre liderlik için daha uygun ve daha yetkin algılandığını göstermiştir. Ayrıca, kadın aday, şirket performansının iyiye gittiği koşula nazaran performansın kötüye gittiği koşulda liderlik için daha yetkin algılanmıştır. Öte yandan, erkek aday, şirket performansı iyiye giderken, kötüye giderkene kıyasla, liderlik için daha uygun olarak değerlendirilmiştir. Düşmanca ve korumacı cinsiyetçiliğin aracı değişken olarak etkileri ele alındığında, analiz sonuçları, korumacı cinsiyetçilik puanları düşük olan katılımcılar için düşen şirket performansının, kadın adayın algılanan uygunluk ve liderlik yetkinliği puanlarında artış öngördüğünü göstermiştir.Bu çalışma, cam uçurum algısını Türkiye'de ilk kez araştırarak ve korumacı cinsiyetçiliğin cam uçurum üzerine etkisini göstererek literatüre katkıda bulunmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this thesis was to investigate perception of glass cliff in a Turkish sample. Glass cliff refers to a phenomenon whereby women are over-represented in risky leadership positions. Thus, the current study explored the effect of company performance and candidate gender on perceived suitability and on perceived leadership ability of the candidate for the leadership position. The thesis also examined moderating effects of ambivalent sexism (hostile and benevolent sexism) on the relationship between company performance and perceived suitability as well as on the relationship between company performance and perceived leadership ability of the female candidate. The data were collected from 167 MBA students through quantitative methods. The results of the analyses indicated that compared to an equally qualified male candidate, female candidate was perceived as more suitable and more able as a leader when the company performance was declining. Moreover, the female candidate was perceived as more able when the company performance was declining rather than improving. Participants evaluated the male candidate as more suitable when the company performance was improving rather than declining. The results of the moderation analyses revealed that declining company performance predicted an increase in perceived suitability and leadership ability of the female candidate for the participants who have low benevolent sexism scores.The major contributions of the present study are (1) examining the perception of glass cliff phenomenon for the first time in Turkey, and (2) showing the impact of benevolent sexism on glass cliff.