The causal relationships among economic growth, foreign direct investment and financial sector development in East Asian countries: An ARDL approach
Doğu Asya ülkelerindeki ekonomik büyüme, doğrudan yabancı yatırım ve finansal sektör gelişimi arasındaki nedensellik ilişkisi: ARDL yaklaşımı
- Tez No: 300530
- Danışmanlar: PROF. DR. RAMAZAN SARI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonometri, Ekonomi, İşletme, Econometrics, Economics, Business Administration
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu çalışmanın amacı, 4 Doğu Asya ülkesi olan Kore, Malezya, Filipin ve Tayland'daki ekonomik büyüme, doğrudan yabancı yatırım ve finansal sektör gelişimi arasındaki eşbütünleşme ilişkisini 1971 ve 2008 yılları arasında ARDL yöntemiyle incelemektir.Bu çalışmanın var olan literatüre katkısı ise, daha önce hiçbir çalışmada ekonomik büyüme, doğrudan yabancı yatırım ve finansal sektör gelişimi aynı anda eşbütünleşme analizi altında direkt bağlantılar kurularak ARDL metoduyla incelenmemiştir. Yapılan bu çalışma sonucunda, doğrudan yabancı yatırımın ve finansal gelişmenin, ekonomik büyümenin uzun dönem belirleyicileri olabileceği saptanmıştır. Bunun yanı sıra, ekonomik büyümenin ve finansal sektör gelişiminin, ülkeye gelen doğrudan yabancı yatırımların uzun dönemli zorlayıcı değişkenleri olduğu gözlemlenmiştir. Ancak çalışmanın sonuçlarına dayanarak ekonomik büyümenin ve doğrudan yabancı yatırımın, finansal sektör gelişiminin uzun dönemli belirleyicisi olduğuna ilişkin yeterli bulguya rastlanmamıştır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of the study is to examine the cointegration relationships among economic growth, foreign direct investment and financial sector development in 4 East Asian countries, namely Korea, Malaysia, the Philippines and Thailand between the years 1971-2008 by autoregressive distributed lag (ARDL) approach.In the existing literature, there is no study examining the causal relationships among economic growth, foreign direct investment and financial sector development by applying ARDL methodology for these East Asian countries. The contribution of this study to the literature, the cointegration relationships are constructed to observe the direct linkage among these variables by ARDL approach. If cointegration relationships exist among these variables, then the effect of each regressor on the dependent variable is also investigated. The results of the study indicate that foreign direct investment and financial sector development could be long run forcing variables of economic growth. Additionally, economic growth and financial sector development could be long run forcing variables of foreign direct investment. However, there is not sufficient evidence that economic growth and foreign direct investment together are long run key determinants of financial sector development in a country as obtained in this study.